Adet Gecikmesi Nedenleri

0 51

Adet gecikmesi nedenleri … Adet düzensizliği olarak da nitelendirilen bu sorun her 10 kadından 1’in de görülen bir durumdur. Adet gecikmesinin altında yatan belirtiler 20’li ve 40’lı yaşlarda farklı seyretmektedir. Şöyle ki gençlerde hormonel bozukluklardan kaynaklanan adet gecikmesi ve düzensizliği daha ileri yaşlarda ise daha doğal karşılanmaktadır. Araştırmalar gösteriyor ki hemen hemen her kadın hayatının belli dönemlerinde adet düzensizliği yaşar. Yıl içerisinde 2-3 kez yaşanan adet düzensizliği normal bir durum olarak adlandırılırken 3’ten fazla yaşanması durumunda adet düzensizliği sorunu karşımıza çıkmaktadır.

Adet Gecikmesi Nedenleri

Menstürasyon Dönemi

Menstürasyon döneminin bir uyum içerisinde seyretmesi, vücutta birbirinden bağımsız organların uyum içinde çalışmasına ve hormonel düzene bağlıdır. Adet oluşumu öncesinde beyinde bulunan hipotalamus bölgesi hipofiz bezini uyarır. Bir endokrin organı olan hipofiz bezi beyinden uyarıyı aldığı anda LH ve FSH hormonlarını salgılar. Bu hormonlar kan dolaşımı sayesinde vücudun her yerine yayılır yumurtalık rezervine ulaştığında rezervde bulunan yumurta foliküllerinin bir kısmının olgunlaşma sürecine girmesini sağlar. Yumurtaların içinde bulunduğu kesecik yeterince olgunlaştıktan sonra çatlar işte adet döneminin temel prensibi budur.

Çoğu kadın için doğal adet döngüsü 24-35 gün arasında görülürken ortalama 5-7 gün sürer,3-4 gün arası pet değiştirmek normal bir durumken bunun dışındaki durumlar adet düzensizliği olarak tanımlanır. Döngünün 21 günden kısa sürmesi ”sık adet görme” olarak konu edilirken,35 günden daha geç görünmesi ne ise ”seyrek adet görme” sorunu olarak gözlenir. Gelin adet gecikmesi nedenlerini madde madde ele alalım.

Hamilelik: Adet gecikmesine neden olan başlıca sebeplerden bir tanesidir. Korunmasız cinsel ilişkide gebeliğe bağlı olarak adet gecikmesi sorunu görülür.

Yoğun Egzersiz Programı: Günlük aktivitenin arttığı ancak kalori açığı oluştuğu durumlarda adet sorunu ile karşı karşıya kalmak mümkün.

Kronik Hastalıklar: Adet düzensizliği probleminde etkisi bir yıldan fazla süren veya ömür boyu etkisi süren kronik rahatsızlıklar da bu sorunun temel faktörlerindendir.

Stres Faktörü: Beynin hipolatamus bölgesi adet dönemlerinden sorumlu olan bölümüdür. Stres döneminde yaşanılan durumlar beynin bu bölgesinde birtakım bozukluklara sebep olur ve beyni etkiler bu da adet gecikmesine sebebiyet verir.

Polistik Over Sendromu: Bilindiği üzere kadınlarda da erkeklik hormonu salgılamak doğaldır ancak yumurtalar üzerinde bulunan erkeklik hormonlarının normalden fazla salgılanması adet gecikmesine neden olur.

Kilo Kaybı veya Aşırı Kilo Alma: Eğer kilonuz vücut kütle indeksi oranına göre %10’un altında seyrediyorsa vücudunuzun normal çalışma prensibi değişebilir ve yumurtlama sürecini olumsuz yönde etkiler aynı şekilde fazla kilolu hatta obez bireylerde de aynı sebepten dolayı adet gecikmesi görülebilir.

Emzirme, Lohusalık Dönemi: Emzirme ve lohusa döneminde bireyin adet gecikmesi yaşaması gayet doğal bir durumdur. Emzirme döneminin son bulmasıyla kişi adet düzenine geri döner.

Doğum Kontrol İlaçları: Doğum kontrol hapı kullanan kişilerde adet düzensizliği ile sık sık karşılaşır ancak ilaç kullanımı yeterli bulunup bırakıldıktan sonra klasik adet döngüsüne girme süresi 6 ayı bulabilir.

Erken Menopoz: Genellikle 45 ile 55 yaşları arasında kadınların menopoz süreci başlamaktadır ancak 40 yaş ve daha da erken durumlarda görülen peri-menopoz dönemi yumurta sayısının azalıp adet düzensizliği yaşanmasına sebebiyet verir.

Yukarıdaki açıklamalar ışığında adet gecikmesinin en yaygın sebebi hamileliktir. Kişinin stresten, rutinlerinde beklenmedik değişikliklerin yaşanmasından ve mevsim geçişleri sırasında oluşan etkilerde adet gecikmesi sebepleri arasında sayabiliriz. Yaşanan büyük travmalar, cerrahi işlemler hastada hem psikolojik olarak hem de hormonel olarak stres oluşturduğu için gecikmelerin yaşanması da gayet normaldir. Yaşanılan cerrahi durumun sonrasında adet gecikmesi çok sık görülür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları