Ağlamanın Faydaları Nelerdir?

0 32

Ağlamanın faydaları nelerdir? Gülmenin insan sağlığı açısından pozitif bir etkisi olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Lakin gülmek kadar ağlamanın da pozitif yanları olduğunu kanıtlayan araştırmalar bulunuyor.

Ağlamanın Faydaları

Mutluluk Hormonu Salgılanmasını Sağlar

Ağlamak endorfin üretilmesine sebep oluyor. Endorfin insana neşe veren bir hormondur ve zaten mutluluk hormonları içerisinde bir tanesi olarak bilinir. Endorfinin mutluluk vermenin yanı sıra kazandırdığı bir fayda da ağrıları hafifletmesidir.

Ağlayan insanların ruh sağlığının çok daha hızlı düzeldiği görülmüştür. Genellikle bir mutluluk sonrası gelen ağlama hissinin ruh sağlığına olumlu yönde en çok etki yaptığı saptanmıştır.

Rahatlamanıza Yardımcı Olur

Psikologların her fırsatta nasıl çalıştıklarını hayal edin. Size devamlı anlattırırlar; derdinizi, çocukluğunuzu, aklınıza sıkıntı olanları ve sizi üzen her şeyi. Çünkü bu hem doktorun sizi anlamasını sağlar hem de içinizde toplanan sıkıntıları birine anlattığınızda rahatlamanıza destek olur.

Sorunlarla Yüzleşmenizi Sağlar

Devamlı içe atılan sıkıntılar ve baskı altına alınan duygular ileriki evrelerde inanılmaz bir biçimde patlayarak sizi psikolojik problemlere sürükleyebilir. Ağlamak, yüzleşmekten uzaklaşmayı gözlerinizin önüne getirdiğiniz bir hakikati anlatıp rahatlamanın gibidir.

Sakinleştirici İşlevi Görür

Ağlamak bir sakinleştirici ilaç etkisi yaratır. Genellikle insanlar ağladıktan sonra uyumak isteği ile dolarlar. Çünkü sakinleştirici vücuda verilmiş ve dağıtılmıştır ayrıca insan kendini yorgun hissedebilir.

Vücudunuzdaki Toksinlerin Atılmasını Sağlar

Vücudunuzun birden fazla toksini göz yaşlarınız ile dışarı atabilirsiniz. Ağlamak hem vücudunuzdaki kimyasalların dışarı taşınmasına destek olur hem de gözünüzü bakterilerden arındırıp temiz bir bakış açısı sağlar.

Yakın Çevrenizle Olan İlişkileriniz Güçlenir

Ağlamak yakın çevrenizle olan bağlarınızın güçlenmesine de olanak tanır. Kırılgan ve hassas olduğunuz bu gibi durumlarda, çevrenizdeki bireylerle aranızda çok daha kuvvetli bir bağ kurulur.

Gözünüz ve Burnunuzdaki İritanların Atılmasını Sağlar

Ağlamak gözünüzde var olan iritanlar ile burnunuzdaki bakteri ve iritanlardan arınmanıza fayda sağlar. Ağlarken yaşlar sadece gözünüzden dökülmez, bir bölümü de burnunuzdan akar. Ağlarken burnun akıntınızın bir nedeni de budur

Hastalıklara İyi Gelir

Ağlamak, kalp ve damar rahatsızlıklarının beraberinde mide, kemik ve kaslarınız ile ilgili hastalıklara da iyi yönde destek olur. Ağlayarak vücudunuzda bu tip hastalıklara sebep olan bazı hormonların vücudunuzdan defedilmesini sağlayabiliyorsunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları