AIDS Hastalığı Nasıl Bulaşır?

0 29

AIDS hastalığı nasıl bulaşır? AIDS, Acquired Immune Deficiency ( Kazanılmış Bağışıklık Yetersizliği Sendromu) olarak kısaltmasıdır. HIV virüsünün bağışıklık sistemini etkisiz hale getirmesi ile ortaya çıkan bir hastalık olarak tanımlanıyor. Bağışıklık sistemindeki beyaz kan hücrelerini ve onun yardımcılarını etkisiz hale getiriyor. Tedavi edilmediği takdirde ise bağışıklık sistemini 10-15 yıl gibi bir süre içerisinde hastalıklara karşı koyamayacak bir hale getiriyor. Yani vücudu savunmasız bırakarak tedavi edilmesi mümkün hastalıklara karşı ( verem, ishal, menenjit, zatürre,vb.)  bile ölümcül hastalık düzeyine getiriyor, vücuda ciddi zararlar veriyor, bazı durumlarda ise kanserler görülebiliyor. Peki AIDS hastalığı nasıl bulaşır?

AIDS Hastalığı Nasıl Bulaşır?

HİV, Human İmmunodeficiency Virus (insan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) kan ve korunmasız cinsel temas yolu ile bulaşan AIDS hastalığı , vücudun çeşitli dokularına yerleşebilen, ancak esas olarak etkilerini bağışıklık sistemi üzerinde gösteren bir virüs türüdür.

günümüzde HIV için geliştirilen ilaçlar virüsün vücutta çoğalmasını ve bağışıklığı baskılayıcı etkisini önleyerek, HIV pozitif olan kişilerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayabiliyor. Bunun için tedaviye erken başlanması ve doktor kontrolünde düzenli olarak devam edilmesi öneriliyor.

Yanlış bilinenin aksine, HIV sonucu pozitif olan her kişide AIDS Hastalığı Nedir? Sorusu büyük bir acı ile hal alır.

AIDS hastalığı nasıl bulaşır? AIDS hastalığı bulaşma yoluna göre bakıldığında ise vakaların %49,6 sının cinsel yolla bulaşmak olduğu, cinsel yolla bulaştığı bildirilen bu vakaların %71 inin heteroseksüel cinsel ilişki olduğu bilinmektedir.

Erken Tanının Önemi

Birçok hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve buna bağlı olan erken tedavi, HIV enfeksiyonu tedavisinde ve seyrinde önemlidir. Erken tanıda yaşam beklentisini arttırmanın yanı sıra, bulaşma oranlarını da düşürmektedir.

Korunmasız cinsel ilişkide bulunanların HIV pozitif kanın temas edebileceği cinsel temas ya da açık deriye temasta bulunan kişiler, steril olmayan iğne, delici alet kullananlar mutlaka ama mutlaka HIV testi olmalıdır.

Bu testin doğru sonuç vermesi için kanda antikor oluşması gerekir, bu nedenle HIV testi , temastan itibaren 4-6 hafta sonra en doğru sonucu vermektedir.

Ülkemizde HIV,AIDS hastalığı şüphesi olan kişinin gizliliği tamamen korunarak bu testler yapılmaktadır.
HIV,AIDS sebebi ile sağlık kuruluşuna başvuran, tedavi ve testlerini yaptıran hastaların kimliği ile ilgili olan bilgiler kodlanarak bildirilir.

Kişide HIV virüsü pozitif ise Sağlık Bakanlığına bildirmek zorundadır ancak yine de kimlik kuralı geçerlidir. Bu hastalığın tedavisinde psiko-sosyal destek çok önemlidir.

HIV testi evlilik öncesinde zorunludur ancak HIV pozitif olmak asla evlenmeye engel değildir.

Bulaşma Yolları

HIV insandan insana bulaşmaktadır. Pozitif bireylerin kan, sperm, vajina salgısı ive anne sütünde bulunabilir. Hem kadın hem de erkekten bulaşabilir. AIDS hastalığı nasıl bulaşır? Nasıl bulaşmaz ?

AIDS hastalığı nasıl bulaşır?

 • Cinsel temas
 • Kan ürünleri
 • Kullanılmış, dezenfekte edilmemiş iğne, şırınga, cerrahi aletler, dövme aletleri, akupunktur iğneleri.
 • Damar yolu ile (virüs enfekte olmuş bir şırınganın damara girmesi, ortak şırıngayla damardan uyuşturucu madde kullanımı)
 • Virüsün pozitif olduğu erkek ve kadını cinsel organlardaki kanamanın ya da adet kanının penise teması,
 • Vajinaya ya da ağıza teması sonucu ile de bulaşabilir.
 • Anneden bebeğe bulaşma

AIDS hastalığı nasıl bulaşır sorusuna cevap verdik ve sıra nasıl bulaşmaz sorusunda…

AIDS hastalığı nasıl bulaşır? Nasıl bulaşmaz ?

HIV Şu Durumlarda Bulaşmaz

 • Aynı sosyal ortamda bulunma ( odada, okulda, iş yerinde)
 • Aynı havayı soluma
 • Hapşırmak, öksürmek
 • Tokalaşma, sosyal öpüşme, el ele tutuşma, sarılma, deriye dokunma,kucaklama, okşama
 • Sağlam deriye kan teması
 • Aynı kaptan yemek yeme , aynı bardaktan su içme , ortak çatal, bıçak, telefon ve benzeri kullanma
 • Aynı tuvaleti ve duş alanını kullanma
 • Aynı yüzme havuzunda yüzmek , deniz , hamam, sauna gibi alanları kullanma ve ortak havlular
 • Sivrisinek benzeri böcek ısırması /sokması. Kedi, köpek gibi hayvanlar ile birlikte yaşamak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları