Akciğer Kanserinin Türleri Nelerdir?

0 18

Belirtiler hastalık oldukça ileri aşamalara gelene kadar önemli şikayetler yol açmayabilir. Kanserin belirti vermeden ilerlemesi, bu kanseri bu kadar tehlikeli yapan en önemli faktörlerden biridir. Kişinin kanser olduğunu düşündüren belirtiler arasında:

Sigara kullanan ve buna bağlı Kronik bronşiti olan birinin, mevsimsel öksürük ve balgam şikayetlerinin süreklilik kazanması, giderek artan nefes darlığı balgamda kan görülmesi, özellikle sırtta kürek kemiklerinin arasına ya da omuzlara yayılan batıcı nitelikte göğüs ağrısı, nedensiz kilo kaybı, ses kısıklığı, hırıltılı solunum, çok yorgun hissetme kanser için şüphe uyandıran faktörlerden bazılarıdır.

Bazı kişilerde öksürük, hırıltı solunum, nefes almada zorluk, göğüs rahatsızlığı olmasına rağmen erkenden dikkate alınarak. Hastaya farklı nedenlerle göğüs filmi ya da CT taraması yapıldığında tesadüfen teşhis edilebilir

Akciğer Kanserinin Türleri Nelerdir?

 • Kanser, farklı türlerini temsil eden ve farklı tedavi gereksinimi duyan iki ana gruba ayrılır. He riskli grup için de ayrı tedavi yöntemleri vardır.
 • Küçük hücre dışı akciğer kanseri (KHDAK)
 • Küçük hücreli akciğer kanseri
 • Küçük hücreli akciğer kanseri daha hızlı ilerleyen ve teşhis konulduğunda çoğunlukla uzak metastazları olan kanser tipidir hastaların % 85’i küçük hücre dışı (KHDAK) , %15’i ise küçük hücreli kanseridir.

Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Akciğerinizde bir kitle olup olmadığını anlamak için doktorunuz bir veya birden fazla test isteyecektir, akciğer filmi ya da akciğer tomografisi gibi. Eğer akciğerinizde bir anormallik olduğunu tespit edilirse, biyopsi öncesinde PET/BT ile bu kitleyi değerlendirmeye alır ve kütlenin yapısını tespit edilmesi için biyopsi isteyecektir. Biyopsi için akciğerdeki şüpheli bölgeden doku örneği alınır ve hastalığı tanımlamak için mikroskop altında incelenir. Yakındaki lenf düğmelerinde de doku örneği alınabilir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Akciğerde tümör görülmesini tetikleyen çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Sigara , puro kullanımı, pasif içiciler , toksik gazlara maruz kalanlar, asbest ,hava kirliliği ve akciğer hastalıkları (geçirilmiş tüberküloz) bu hastalığa yakalanma riskini arttıran nedenler arasında yer almaktadır.

Bir kere bu kanser türüne yakalanmış olanlar bu hastalığın tekrarlama riski, hiç kanser olmamış kişiye oranla daha fazladır. Akciğerde tümör oluşumuna zemin hazırlayan bazı riskli meslekleri bulunmaktadır. Madenciler, tekstil, izolasyon, plastik sanayisi, petro – kimya, boya, maden ve kaynak ile tersanede çalışan kişiler bu grupta sıralanıyor.

Biyopsi yöntemleri

 1. Bronkoskopi: İnce ve ışıklı bir tüpün ağızdan sokularak hava yollarının incelenmesi esasına dayanır. Şüpheli ya da tümör bölgesine yakın bronş mukozasından küçük bir doku parçası alınır.
 2. İğne Aspirasyonu: Göğüs duvarından tümör bölgesine doğru bir biyopsi iğnesi sokularak tümörden küçük bir doku parçası alınma işlemidir. Bu işlem radyolojik görüntüleme eşliğinde yapılır.
 3. Torakotomi: Doğrudan tümörden bir parça almak amacıyla göğüs kafesinin cerrahi müdahale ile açılmasıdır. Biyopsi sonucu hastanın akciğer kanseri olduğu belirlenirse testler uygulanarak kanserin ne kadar yayıldığı araştırılır.
 4. Torasentez: Bir biyopsi iğnesi kullanılarak akciğerli çevreleyen sıvıdan örnek alınmasıdır.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 • Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK): Akciğer kanseri Tedavi seçimi hastalığın yaygınlığı ile ilgilidir. Bu grup kanserlerde, cerrahi müdahaleye en yaygın tedavi yöntemidir. Radyoterapi ve kemoterapi de hastalığın süresini yavaşlatma ve bulguları kontrol etmede kullanılmaktadır.
 • Küçük Hücreli Akciğer Kanseri (KHAK): Birçok vakada hastalık, tanı konduğunda vücudun diğer bölümlerine de yayılmış durumdadır. Bu sebeple cerrahı tedavi küçük hücreli akciğer kanserinde genellikle az uygulanır. Doktorlar vücuda yayılmış kanser hücrelerine ulaşmak için çoğunlukla kemoterapi uygulamasını tercih ederler.
 • Cerrahi tedavi: Akciğerdeki tümörün ameliyatla çıkarılması
 • Kemoterapi (ilaç tedavisi); neodjuvan (cerrahi öncesi) ve adjuvan (cerrahi sonrası)
 • Radyoterapi (işin tedavisi)

Her kanser türünde olduğu gibi akciğer kanserinde de erken teşhis akciğer kanseri tedavi sürecini hızlandıracaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları