Amniyosentez Nedir , Ne Zaman Yapılır?

0 9

Amniyosentez nedir , ne işe yarar, ne zaman yapılır? Günümüz de teknoloji çok hızlı bir ilerlemeye sahne oluyor. Bu ilerleme sadece teknolojik aletlerin gelişimini sağlamıyor aynı zamanda birçok alana yararlı hizmetler sunuyor. Bu alanların başında sağlıkçılarımızın yer aldığı tıp alanı geliyor. Bir ülkede en gelişmiş alanlar içinde yer alması gereken sağlık sektörü ülkemizde de çok hızlı bir gelişim kaydetti. Amniyosentez de tıp alanında yaşanan gelişmelerin önemli örnekleri arasında yer alır. İnsanlar üreyerek çoğalır, her anne ve babanın hayali arasında çocuk sahibi olmak vardır. Her anne, karnında sağlıklı bir bebek taşımaz, bazen istenmeyen problemler ile karşılaşma durumu olabiliyor. Bu problemler ultrasonda karşımıza çıkmaz ve hala sağlık ile ilgili endişe varsa o zaman amniyosentez devreye giriyor.

Amniyosentez Nedir? Ne Zaman Yapılır?

İsmini çoğu anne adayının yeni duyduğu bu uygula bazı riskler taşısa da faydası büyüktür. Amniyosentez nedir? Diyerek sorgulama yapan anne adayları için açıklayalım, bu uygulama sizler bebeği karnınızda taşırken oluşan şüpheleri gidermek için kullanılır. Ultrason gelişmiş bir uygulama olsa da her noktayı fark etme ihtimaline sahip değildir. Doktorların kafasında bazı şüphelere yer bırakabilen bu uygulama da amniyosentez devreye gire. Anne karnında ki bebekten amniyo denilen bir sıvı alınarak yapılan uygulamada bazı testler sonucu bebek için oluşabilecek kromozom sorunlarına bakılır. Daha açık bir şekilde söylemek gerekirse çocuğunuzda down sendromu gibi belirtiler varsa bu şüpheler kontrol edilir.

Amniyosentez Ne Zaman Yapılır?

Bu uygulama riskli midir? Sorusuna da cevap vermek istiyoruz. Uygulamanın büyük riskleri yoktur ama çok azda olsa risk barındırır. Bu riskler amniyo sıvısının akmaya devam etmesi ile başlar. Açılan iğne deliğinden sızabilecek sıvı kısa süre sonra durur ve gebelik normal olarak devam eder. İkinci bir risk ise iğnenin anne karnında bebeğe temas etmesidir. Bu riskler çok düşük bir ihtimale sahip olsa da risk olarak söylenir. Buna bağlı olarak bu testi yaptırmak sizlerin kararına bırakılmıştır. Amniyosentez ne zaman yaptırılır sorusunun cevabı ise 15-20 hafta aralığıdır. Bu test için en uygun süre bu aralık olarak belirlenmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları