Antidepresan Almanın Faydaları ve Zararları

Depresyonu olan kişilere sunulan tedavilerden biri antidepresan ilaçlardır.

0 474

Depresyon hafife alınamayan tıbbi bir hastalıktır. Düzgün ele alınmazsa ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle, kullanırken dikkatli olunması gerekir. Depresyonu olan kişilere sunulan tedavilerden biri antidepresan ilaçlardır. Bu ilaçları kullanırken artıları ve eksileri göz önünde bulundurmak gerekir.

Depresyon Seviyeleri

Depresyon genel olarak denkleştirilebilecek bir hastalık değildir, çeşitli türleri vardır. Ayrıca, her insanın yaşadıkları, depresyona farklı tepki gösterecektir. Yaşanan semptomların şiddetine dayanarak, Dünya Sağlık Örgütü depresyonu aşağıdaki üç türe ayırır.

Hafif depresyon: Sizi strese sokan olaylar tarafından tetiklenir. Ruh halinizi oldukça uzun süre kötü kılacak kaygı ve huysuzluk yaratır. İş ve sosyal yaşamda konsantre zorluğu çekilebilir. Daha önce keyif aldığınız aktivitelerde memnuniyetsizlik yaşarsınız.

Orta Derecede Depresyon:  Hafif depresyon belirtilerinin yanı sıra, depresyondan muzdarip olanlarınız fiziksel belirtileri hissetmeye başlar. Örneğin, dramatik bir şekilde değişen yeme ve uyku düzenleri, vücudun zayıflığı ve yüz ifadeleri orta derecede depresyon seviyesini gösterir.

Majör Depresyon: Majör depresyon yaşadığınızda, vücudun temizliğini ve sağlığını korumak, çalışmak, sosyalleşmek veya araba kullanmak gibi normal günlük işlevlerinizi gerçekleştiremezsiniz. Kendinizi kilitlersiniz ve böyle durumda ilaç kullanmadan tedavi söz konusu değildir.

Antidepresan Almanın Faydaları ve Zararları
Antidepresan Almanın Faydaları ve Zararları

Antidepresan ilaçları

Sağlıklı bir kişide, beyindeki sinir hücreleri çeşitli bileşikler ve maddeler yoluyla beyne dürtü gönderir. Depresyon tarafından saldırıya uğradığınızda, beyindeki serotonin, dopamin ve norepinefrin gibi bazı bileşikler dengesizleşir ve sinirlerin dürtü göndermesini engeller. Uzmanlar, antidepresan ilaçlarını beynin normal çalışması için gereken bileşikleri ve maddeleri dengelemeye yardımcı olacağı için önerir. Genel olarak, doktorunuz veya psikiyatristiniz tarafından verilen tavsiyelere ve doza uyarsanız, antidepresan ilaçlar tüketim için güvenlidir. Depresyon seviyeniz ne kadar şiddetli olursa, antidepresanlar iyileşmeniz için o kadar faydalı olur.

Antidepresan İlaçların Faydaları Nelerdir?

Antidepresan ilaç alan hastalar, almayanlara göre ruh hali ve konsantrasyon seviyelerinde daha hızlı iyileşme gösterirler. Antidepresan ilaçlar enerjiyi artırır, böylece vücut artık zayıf ve ağır hissetmez. Günlük aktivitelerinizi seviyeli olarak kolaylıkla yapabilirsiniz. Terapinin eşlik etmesi durumunda, antidepresan ilaçlar depresyonunuzun uzun vadede tekrarlanmasını önleyebilir.

Depresyon dikkat edilmesi gereken önemli bir durumdur ve tedavi edilmemesi halinde işler daha da çıkılmaz bir hale gelebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları