Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

0 39

Aralıklı oruç diyeti nedir? Aralıklı oruç (aralıklı oruç) son zamanlarda çok popüler bir diyet yemeğidir. Adından da anlaşılacağı gibi aralıklı oruç, günün belirli saatlerinde yiyecek tüketilmeyen veya haftanın belirli günlerinde kalori alımının kesinlikle kısıtlandığı bir diyet modelidir. Aralıklı oruç, farklı şekillerde yapılabilir. Bununla birlikte, en yaygın aralıklı oruç 16: 8 ve 5: 2’dir. 16: 8 Aralıklı oruç: Günde 16 saat oruç tutmak, yani hiçbir şey yememek. Yenilebilecek 8 saatlik aralık için, genellikle en iyisi öğlen 12 ile akşam 8 arasında yapmaktır. 5: 2 Aralıklı oruç: 5/2 diyetinde haftada iki gün sürekli değildir ve günlük kalorinin sadece%25’i tüketilir.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

En sık kullanılan aralıklı oruç 16/8 modelidir. Bunun nedeni, bu modelin uygulanmasının 5: 2 modeline göre daha kolay olmasıdır. 16: 8 modun da 12: 00-20: 00 saatleri arasında yemek tüketilmesinin nedeni, insanların kahvaltıyı atlamaya daha yatkın olmalarıdır. Ancak insanlar saat 20: 00’de yemeyi bırakmanın kilo verme üzerinde olumlu bir etkisi olduğuna inanıyor. Aralıklı oruç, kısa bir süre önce popüler bir diyet modeli haline gelmesine rağmen, metabolik etkileri konusunda hala çalışmalar var. Aralıklı açlık ve metabolizması için kullanılır; ilgili yazılarımıza göz atabilirsiniz. Aralıklı oruç tutma ile kilo verme arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmaların sonuçları çelişkilidir.

Aralıklı Oruç Diyeti Zayıflatır Mı?

28 Eylül 2020’de JAMA International Medicine, aralıklı açlık diyetinin kilo kaybı üzerindeki etkisi üzerine olağanüstü bir çalışma yayınladı. Çalışmanın yazarlarından Ethan J. Weiss, yaptığı açıklamada, sonuçların kendilerini şaşırttığını söyledi. Weiss, bu çalışmayı yapmalarının ana sebebinin uzun yıllardır aralıklarla oruç tutmaları olduğunu, hatta bu diyetin kilo vermenin etkili bir yolu olduğunu düşündüklerini, hatta bu diyeti arkadaşlarına ve hastalarına önerdiğini söyledi. Bu açıklamada Ethan J. Weiss, aralıklı açlık diyetlerinin metabolik etkileri üzerine glikoz toleransı gibi bazı çalışmalar olduğunu, ancak kilo verme ile ilişkisi üzerine araştırmanın az sayıda katılımcı tarafından yapıldığını belirtti. Bu çalışmanın aralıklı oruç tutma ile kilo kaybı arasındaki ilişkinin en kapsamlı çalışması olduğunu söyledi.

Çalışmanın Detayları

Çalışmaya toplam 116 kişi katılmış ve katılımcılar 2 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki katılımcılar arada üç öğün yemek ve ara öğünler yedi. Aralıklı açlık diyeti ile yemek yiyen grupta yemek tüketimi sadece 12:00 ile 20:00 arasındaydı. 12:00 ile 20:00 saatleri dışında sadece kalorisiz içeceklere izin verilmektedir. Katılımcıların%60,3’ü erkekti. Ortalama yaşları 46,5 ve ortalama ağırlıkları 99,2’dir. Katılımcılar, Amerika Birleşik Devletleri’nin farklı bölgelerinden seçildi ve rastgele bir kontrol grubuna veya aralıklı bir oruç grubuna ayrıldı. Eureka araştırma platformundaki özel mobil uygulama üzerinden anket çalışmasına katılan katılımcılar ağırlıklarını Bluetooth üzerinden tartıya kaydetti. Katılımcılara on iki haftalık diyet süreleri söylendi, ancak kalori hesaplamaları hakkında hiçbir bilgi verilmedi. Kontrol grubunun diyet uyum oranı%92,1 idi. Aralıklı açlık diyeti grubundaki oran%83,5 idi.

Aralıklı Oruç Düzeninde Kilo Eksilmesi Ve Metabolik Sistemler Üstüne Oluşan Değişim Nasıldır?

Oruçlu grupta yağsız vücut kütlesindeki azalma daha fazlaydı. Yani aralıklı oruç grubunda kilo kaybının%65’i yağsız vücut kitlesiydi. Sağlıklı kilo kaybı için oran%20-30 aralığında olmalıdır. Kontrol grubunda, yağsız vücut kütlesinde önemli bir azalma olmamıştır. Yağsız vücut kütlesi veya kas kütlesi sağlıklı bir vücut için önemlidir. Kas kütlesi düşük kişilerde; halsizlik ve halsizlik gibi şikayetler ortaya çıkabilir ve yaşam kalitesini etkileyebilir. Ancak yapılan çalışmalar, diyetin neden olduğu yüksek kas kütlesi kaybının kilo kaybıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu nedenle yüksek kas kütlesini kaybeden bir diyet modelinde kilo kaybı kolaylıkla geri kazandırılır.

Çalışmanın temel sınırlaması, katılımcıların enerji, protein, karbonhidrat ve yağ alımını ayarlamasıdır. Çalışmanın yazarları, katılımcıların tam olarak ne yediklerini ve ne kadar yiyecek tükettiklerini bilmediklerini ve aralıklı oruç tutanların düşük protein alımı nedeniyle kas kaybetmiş olabileceklerini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları