Badem Hipertansiyona İyi Gelir mi?

0 355

Hipertansiyon, son zamanlarda tüm yaş aralıklarında yaygın görülen sağlık sorunları arasında yer alıyor. Kan basıncı yüksekse, kalp duvarları daha fazla çalışmaya başlar ve bu da çeşitli kardiyovasküler hastalıklara neden olma riski taşır.

Hipertansiyonun ana nedeni elbette sağlıksız yaşam tarzı ve yemektir. Neyse ki, bu hastalık, badem gibi doğru atıştırmalıkların seçilmesi ile aşılabilir ve önlenebilir.

Hipertansiyonlu insanlar için bademlerin faydaları nelerdir?

Birçok insanın aksine, hipertansiyonu olan kişiler için iyi olan sağlıklı bir beslenme düzenidir. Genellikle patates cipsi, kızarmış yiyecekler veya fastfood  gibi gıdalar yiyorsanız sağlıksız bir tercih yapmışsınız demektir. Bunların yerine tercihinizi dil üzerinde de lezzetli tat bırakacak olan daha sağlıklı bademlerle değiştirebilirsiniz. Sıklıkla tükettiğiniz atıştırmalıklar çok yüksek tuz ve doymuş yağ içerir. Bu tehlikeli gıdalar nedeniyle kan basıncınız da artar.

Yüksek tansiyonu olanlar için, hazır gıdalar yemek yerine badem yemek daha mantıklı olacaktır.

Badem Hipertansiyona İyi Gelir mi?
Badem Hipertansiyona İyi Gelir mi?

Tekli doymamış yağ

Dikkate almanız gereken iki tür yağ vardır. Bunlar: doymuş yağ ve doymamış yağ’dır.

Her ikisinin de kan basıncınız üzerinde farklı etkileri olur. Doymuş yağlar açısından zengin gıdalar, hipertansiyon durumunuzu kötüleştirirken doymamış yağlar kan basıncını düşürebilir.

Badem tekli doymamış yağ bakımından zengindir ve çok az doymuş yağ içeriğine sahiptir. Her 100 gram badem 31 gram tekli doymamış yağ ve sadece 3 gram doymuş yağ içerir. Kolesteroldeki doymamış yağ, damarlardaki iltihabı azaltmaya yarar. Ek olarak, badem kolesterol içermez, bu nedenle kalbinizin ve damarlarınızın sağlığı için güvenlidir ve hipertansiyonun üstesinden gelmek için etkili bir yöntemdir.

Potasyum

Bademdeki potasyum hipertansiyonu olan kişiler için önerilir, çünkü bu tür mineraller kan basıncı dengesini korur. Potasyumun vücut için işlevi, sodyumun vücut üzerindeki zararlı etkilerini azaltmaktır. Bununla birlikte, potasyum açısından zengin yiyecekler yerseniz, diyetinize tuz ekleyebileceğiniz anlamına gelmemelidir.

100 gram kavrulmuş badem, 705 miligram potasyum içerir. 100 gram bademden alınan potasyum bir günde yetişkin bir kişinin potasyum ihtiyacının % 20’sini karşılar. Bu rakam, hipertansiyonu olan kişiler için önerilen diyet yöntemlerine uygundur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları