Bademcik İltihabı Tedavi Yöntemleri

0 38

Bademcik iltihabı nasıl geçer? Bademcikler tıp sözlüğünde tonsil olarak adlandırılır. Burun etinin tıbbi adı ‘’adenoid’’tir. Hem bademcikler hem de burun eti boğaz ve burnu kapsayan lenf dokusunun bir bölümüdür. Vazifesi, kişileri içeriden ve dışarıdan sebep olan enfeksiyonlara karşı korumaktır.

Bademcik ve burun etine ait başlıca sorunlar enfeksiyonlar bu dokuların normalden fazla büyümesidir. Büyüme genel olarak tekrarlayan enfeksiyonlar sonucu oluşmaktadır. Tonsil ve adenoid büyümesi yaş ile birlikte azalıp gerileyebilir. Burun etinin büyümesine adenoid vejetasyon denir.

Akut Tonsilit Nedir?

Bademcik iltihabına tonsilit adı verilmektedir. Bademcik iltihabı genel olarak 2 yaş üstü çocuklarda daha sık tekrarlamakta ve görülmektedir, ancak gelişim çağındaki ve gelişimini tamamlayan bireylerdeki görülme oranı da az değildir. Hastalık etkeni sık olarak hemolitik strepkoklardır. Ayrıca bazı virüsler de boğaz enfeksiyonu yapabilmektedir.

Hastalık yüksek ateş olarak dile getirdiğimiz 37-38 derecelerde başlamaktadır. Kusma, baş ağrısı ve bitkinlik şikayetleri ile dile getirilir. Boğaz ağrısı ve boğaz da yavanlık hissi vardır. Boğaz tonsiller şiş ve kırmızı renkte görünür. Bazen bademcikler üzerinde beyaz iltihap gibi bir tabaka müşahede   edilmektedir bununla birlikte boyundaki lenf bezlerinde gözle görülür bir şişlik buna eşlik edebilir.

Kronik Tonsilit Nedir?

Kronik tonsilit hem 2 yaştan büyük bireylerde hem de yetişkinlerde sık görülür. Sürekli tekrarlayan boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, bitkinlik, hafif ateş ve kansızlık başlıca kendini belli eden unsurlardır. Boğazda yavanlık ve kaşıntı olmaktadır. Eğer geniz ile birlikte bir şişme yaşanırsa solunum yolunu tıkayabilir, uyku apnesi olarak adlandırdığımız duruma yol açabilir ve boyunda sık tekrarlayan lenf bezleri oluşturabilir.

Bademcik İltihabı Tedavileri

  • Bademcik iltihabı bitkisel tedavi ve yapay olmayan (doğal) çözüm yolları ile hastalığın bir nebze olsun azaltılabildiği bir hastalıktır. Bademcik iltihabı sorununun azaltılmasına yardımcı ve zamanla tamamen geçmesini sağlayan tedaviler şu şekilde sıralanabilir:
  • Ilık tuzlu suyla yapılan bir gargara boğazın tahrip olmuş ve şişmiş yapısını düzeltmeye yardımcı olabilir. Tuzlu su bademcik iltihabının gösterdiği etkilerde bir antiseptik solüsyon görevini görmektedir.
  • Vücudun enfeksiyonla ettiği mücadele sırasında sağlıklı uyku düzeni korunmalı ve iyice istirahat edilmelidir. Boğaz kuruluğunu önlemeden önce oda nemlendirilmelidir.
  • Aşırı sıcak veya aşırı soğuk içeceklerden uzak durulmalı, boğazdaki kuruluğu önlemek için bol bol su tüketilmelidir.
  • Bademciklerin tahrip olması yutkunmayı zorlaştırdığı için katı yemekler ve yiyecekler yerine ılık bir çorba veya püre haline getirilmiş yiyecekler tercih edilmelidir.
  • Boğaz pastili kullanmak, bademcik iltihabının neden olduğu tahribi ve ağrı hissi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Çiğnemeden emilmesi daha uygundur.
  • Ballı çay boğazda bulunan mukoza zarları üzerinde tahribi azaltan ve hafifleten yüzeysel bir tabaka oluşturduğu için iltihap ağrılarına iyi gelebilmektedir.
  • Bitkisel çaylar iltihaplanma sürecini azaltmaya ve önlemeye yardımcı olur. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre zencefil çayının anti-enflamatuar etkisine sahip olduğu ve bu gibi durumlarda olumlu etki gösterdiği tespit edilmiştir.

Bademcik İltihabı Kaç Günde Geçer?

Bademcik iltihabının işaretleri tedaviden 24-48 saat içerisinde azalmaya ve zamanla kaybolma yoluna girer. Bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlarda ise bademcik iltihabının temizlenmesi 4 ila 10 gün sürer. Viral kökenli bademcik iltihaplarının özel bir tedavi olmaksızın 5 ila 7 gün içinde geçmesi beklenir. Bademcik iltihapları tedavi edilmediği zamanlarda romatizmal ateş (kalp romatizması) gibi ciddi rahatsızlıklara kadar gitmektedir.

Bademcik İltihabı İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Bademcik iltihabı şikayetleri için kulak burun boğaz doktorlarına başvurulmalıdır. Gerek duyulması durumunda boğaz kültürü ve kan testleriyle enfeksiyonun bakteriyel olup olmadığı kontrol edilir ve ona göre bir tedavi yolu doktorlar tarafından hastaya özenle gösterilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları