Bağırsak Kanaması Belirtileri Nelerdir?

0 41

Bağırsak kanaması nedir, belirtileri nelerdir? Kolon diye tabir ettiğimiz kalın bağırsak, yaklaşık olarak bir buçuk iki metre uzunluğunda ve sindirim sisteminin ince bağırsaktan sonra gelmekte olan bölümüdür. Alt GİS kanamalarının sebebi ise ince bağırsak ve kalın bağırsaktan dolayı kaynaklanan kanamalardır ve kaba bir hesapla 1000 kişide 2 oranında gözlemlenmektedir.

Bağırsak Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Alt sindirim sistemi kanamalarında halkın en çok korktuğu ve panik olduğu durum kolon kanseri şüphesidir. Özellikle batılı ülkelerde sık sık karşılaşılan kolon kanseri oldukça fazla önemlidir. Toplumda Görülme Sıklığı 1000 de 5 dolayındadır ve hem kadında hem erkekte eşit oranda görülmektedir. Bütün kanser hastalıkları içinde görülme sıklığı ilk 3’te bulunur.

Retal Kanama

Tıp dilinde rektal kanama olarak dile getirilen ve böyle tanımlanmış olan makattan kan gelmesi, pek çok farklı problemden meydana gelebilir. Genel olarak dışkılama esnasında görülen kanamanın şekli rahatsızlık hakkında ön bir bilgiyi bize sağlasa da fizik muayene ve gerektiğinde yapılan ek çözümler ve tetkikler, kanamaya sebep olan problemin netleştirilmesi için büyük öneme sahiptir. Bu yüzden bireyin rektal kanamayı fark ettiği zamanda çekinmeden doktora müracaat etmesi son derece büyük bir öneme sahiptir makattan kan gelmesine sebep olan problemlerin bazıları ise şunlardır;

Hemoroit: Bağırsağın alışıla gelmiş durumdan uzaklaşması ve değişmesi, gebelik, doğum, çok az hareket etme ve alkol alışkanlığı edinilmesi gibi kişinin elinde olan etkenlerin sebep olduğu hemoroit, anal kanalında fazla genişleme ile meydana gelir. İç ve dış hemoroit gibi iki çeşidi bulunan rahatsızlık; ağrı, şişkinlik, kaşıntı ve rektal alanda kanama gibi belirtiler ile meydana gelir. Halk dilinde basur olarak da bilinen hemoroidin sebep olduğu kanamalara ağrı da eşlik etmekte olup, kanama çoğunlukta tuvalet kağıdında, tuvalette ve gaita olarak adlandırılan dışkı üzerinde parlak ve kırmızı kan durumu olarak görülür.

Anal Fissür: Kabızlık, doğum, ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi birbirinden bağımsız etkenlerin yol açtığı anal fissür, makat çıkışında yara ve benzeri bir durumun oluşması olarak da adlandırılabilir. Makat çatlağı olarak da bilinmekte olan anal fissür, dışkılama esnasında ve sonrasında gerçekten dayanılmaz bir ağrıya sebebiyet verdiği için makatın kanamasına da neden olabilir. Kadın ve erkek bireylerde eşit oranda görülen anal fissür varlığında birey, genellikle dışkılama esnasında bir yanma hisseder. Yırtılma ve kesilme gibi hisler de şikayetler arasında yerini almıştır. Kabızlıktan kaçınmanın oldukça değerli olduğu anal fissür, diyette değişiklik, krem vb ilaçların kullanımı ile geçebilir, bunların yetmediği durumlarda cerrahi bir işlem kesinlikle gerekir.

Anal Apse: Makat etrafında oluşan bu apseler bu bölgede hafif şişlik olarak kendini belli eder. Genellikle ağrı, yanma, titreme, kaşıntı, iltihaplı akıntı ve makattan kan gelmesi gibi belirtileri ile karakterize edilir. Anal apse genellikle Crohn hastalığı, tüberküloz ve diyabet gibi rahatsızlıklardan dolayı meydana gelir ve apsenin bir drene yardımıyla tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kalın Bağırsak Polipleri

Vücudun birçok bölgesinde meydana gelebilen polipler, hücrelerin normalde çok daha fazla üreyerek oluşturduğu dokular olarak da tanımlanabilir. Aşırı sigara tüketimi, ülseratif kolit, Crohn hastalığı, hareketsiz bir yaşam ve stresin sebep olduğu kalın bağırsak polipleri, göbek bölgesinde şiddetli ağrı kabızlık ya da ishal, gaita renginde bir farklılaşma ve makattan kan gelmesi, kanlı dışkı şeklinde belirtiler meydana getirir.

İrritabl Bağırsak Sendromu

Huzursuz bağırsak sendromu olarak da adlandırılan ya da spastik kolon olarak da bilinen bu problem, genel olarak ishal, kabızlık, kilo kaybı ve makattan kan gelmesi ile karakterizedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları