Bahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

0 16

Bahar alerjisi belirtileri nelerdir? Yapısal olarak bazı şeylerden rahatsız olabiliriz. Bu bizim elimizde olabilir bazı durumlarda ise kendiliğinden olabilir. Nasıl? İnsan vücudu öyle bir yapı ile yaratılmıştır ki sizler isteseniz de istemeseniz de bazı noktaların farkına varır, bunlardan rahatsız olabilir. İnsanların hepsi benzer olsa da içyapı olarak hepimiz birbirimizden farklıyız, o yüzden insanlarda görülen alerjenler birbirinden farklı olabilir. Alerji dediğimiz rahatsızlık, vücut ve karşısında rahatsız eden şey arasında sorun yaşanmasıdır. Vücut diyor ki toz ben senden rahatsız oluyorum, benden uzak dur. Toz bu uzak durur mu vücuda yapışıyor, sonrasında vücut buna tepki veriyor. Örnek üzerinde açıklaması bu şekilde olan hastalık tabi ki de bu kadar basit değildir.

Bahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Bahar alerjisi deniler rahatsızlık genel de bu ay da ortaya çıkmasından ismini almış olsa da başka aylarda da gözükebilir. Özellikle göz ve burunda yanma gibi sıkıntılı süreçlere sokan bahar alerjisi neden olur?  Yazımızın girişinde alerjinin toz ve polenlere karşı daha fazla öne çıktığından bahsetmiştik, bahar ayında polen ve tozlar çoğaldığı için alerjik reaksiyonlar görülebilir. Belirtileri nelerdir?

Gözde yanma ve sulanma

Gözler alerji konusunda en hassas olan organlarımızdır; en ufak toz bile gözlerde yanma kaşıntı, kızarıklık gibi durumlara yol açabilir. Bahar geldiği zaman sizlerde bu belirtiler ortaya çıkıyorsa o zaman bir doktora gidin sizlerde bahar alerjisi olabilir.

Geniz akıntısı

Baharda alerji olan kişiler grip olmasa da sürekli bir geniz akıntısı ve boğazda yanma ile karşı karşıya kalabilir. Bu da baharda alerjik reaksiyon gösterenlerde ki belirtiler içinde yer alır.

Nefes darlığı

Hastalığın ileri seviyesinde ortaya çıkan belirti nefes darlığıdır, bazı insanlarda alerji olsa bile bunu çok bilmeden atlatırlar. Bazılarımız ise bu süreci ağır yaşar ve büyük sorunlar yaşlarız.

Bahar Alerjisi Tedavisi

Bahar alerjisi tedavisi olmayan bir hastalıktır, tabi ki de bu sıkıntıları rahatlatmak için ilaçlar vardır. Tam anlamı ile bu hastalıktan kurtulmanızı sağlayacak, bir tedavi yöntemi yoktur. Hastalığın görülme sebepleri içinde en büyük pay genetiktir. Ailenizden birinde mutlak bahar alerjisi vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları