Çocuklarda Menenjit Belirtileri Nelerdir?

0 44

Çocuklarda menenjit belirtileri nelerdir? Beyin ve omurilik çevresinde bulunan zarlarda iltihaplanma oluşması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ortaya çıktığı andan itibaren hızlıca tanı konması ve tedaviye başlanması gerekmektedir. Menenjitin meydana gelmesine sebep olan en önemli etkenlerden birisi, virüslerdir. Her yaş grubunda görülebilmektedir. Fakat en büyük risk grubunda olanlar, yeni doğan ve henüz yeni bir yaşını doldurmuş çocuklardır. 50 yaş üzeri bireylerde de menenjit görülme sıklığı artmaktadır. Menenjite sebep olan bakterilerden korunmanın en önemli yollarından birisi küçükken olunan aşılardır.

Çocuklarda Menenjit Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda menenjit kendisini yüksek ateş, huzursuzluk, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler ile göstermektedir. Bu belirtilerin yanı sıra ışık hassasiyeti ve eklem ağrıları da çocuklarda gözlemlenen menenjit belirtilerindendir. 4 yaşından küçük çocuklarda iştahsızlık, kafada şişlikler, hareketsizlik, sık ağlama ve inleme gibi belirtiler de gözlemlenmektedir.

Menenjit Nasıl Bulaşır?

Menenjit, kişiden kişiye öksürme, hapşırma, yakın temas gibi durumlar sonucunda bulaşmaktadır. Menenjit de diğer virüsler gibi burun ve ağız yolu ile vücuda ulaşır ve çeşitli enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Menenjitin en tehlikeli hali çocuklarda meydana gelmektedir. Bunun nedeni de çocukların bağışıklıklarının yeterince güçlü olmamasıdır. Kalabalık nüfuslu bölgelerde menenjite daha çok rastlanmaktadır. Bunun nedeni de menenjitin ağzı ve burun yolu ile bulaşabilen bakterilerden oluşmasıdır.

Menenjitin Belirtileri Nelerdir?

Menenjit problemi yaşayan kişilerde; baş ağrısı, eklem ağrıları, halsizlik, tepki vermekte zorlanma, bilinçte bulanıklık oluşması, yüksek derece ateş, havale, nefes alıp vermede hızlanma, titreme, el ve ayaklarda üşüme, boyun ve sırt tutulmaları, ışık hassasiyeti gibi belirtiler gözlemlenmektedir. Bu belirtiler arasında özellikle yüksek ateş ve eklem ağrıları şikayetleri hissettiğiniz zaman en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.

Menenjit Nasıl Tedavi Edilir?

Menenjitin ilerleme durumuna göre antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Antibiyotiklerin dereceleri, uygulanan testlerde çıkan sonuçlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Antibiyotik kullanımı, kişilerin hangi yaş grubuna ve farklı sağlık sorunları yaşayıp yaşamadığına göre değişiklik göstermektedir. Tahmini tedavi süresi 1 ila 3 hafta arasında değişmektedir. Menenjit beyinde ödemler oluşmasına sebep olduğu için bazı hastalarda kortizon tedavisi uygulanmaktadır. İlerleme durumuna göre hastane gözetiminde tedavi devam ederken genel itibari ile evde tedavi edilmektedir. Dinlenmek, en önemli tedavi yollarından biridir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları