Doğum Kontrol Hapı Riskleri Nelerdir?

0 21

Doğum kontrol hapı riskleri nelerdir? Dünyada çoğalmanın tek yanı üremektir, insanlar üreyerek çoğalır. Yeni dünya ve eski, dünya arasında ki çoğalma farklılıkları vardır. İnsanlar daha öncelerden ne kadar çocuk olursa olsun mantığına has bir hareketle yaşıyordu. Şimdilerde aile planlaması denen bir olgu vardı, insanlar başta ekonomik nedenler olmak üzere eskisi kadar çocuk yapmıyor. Cinsellik devam ederken çocuk yapmamak için doğum kontrol hapları öne çıkan ilaçlar oluyor. Doğum kontrol hapları modern yaşamada olmazsa olmaz. İnsanlar çocuk sayısına sınır koymak ve bu işi kendi isteklerine göre yapmak için doğum kontrol hapları kullanırlar, bu haplar bir çok çeşide çıkmakla birlikte hepsinin zararları vardır.

Doğum kontrol hapı riskleri

Doğum kontrol hapları bilinçli bir şekilde kullandığınız zaman sizleri hamilelikten korur bilinçsiz bir şekilde kullandığını zaman ise sizlere zarar verir. Haplar yan etkileri olan ve her an zarar vermeye meyilli olan ilaçlardır. Yine dikkat çekiyoruz yanlış kullanıldığı ve yan etkileri olduğu zaman. Peki, ilacımızın yan etkileri bizlere verdiği zararlar nelerdir?

Kilo aldırma

Doğum kontrol hapları modern dünya içinde bile bu soruna cevap bulamamıştır, doğum kontrol hapının hangi çeşidi olursa olsun sizler için kilo aldırma sorununu ortaya çıkaracaktır. Hapın aldıracağı kilo miktarı yemenizle doğru orantılı olarak değişiklik gösterebilir. Bu yüzden dikkat edilerek kullanılması tavsiye edilir.

Damar tıkanıklığı

Damar tıkanıklığı son yüzyılda sürekli karşılaştığımız hastalıklardan bir tanesi olarak görülür. Damar tıkanıklığına sağlıksız beslenme kadar ilaçlarda etki eder. Doğum kontrol hapları bu ilaçlardan bir tanesidir ve uzun süreli kullanımda damar tıkanıklığına yol açar. Buna dikkat etmek sizlerin elindedir, her kişide damar tıkanıklığı olacak diye bir konu kesinlikle yoktur. Düzenli spor yapan kişilerde bu risk daha düşük olur.

Mide bulantısı, göğüslerde şişlik, adet şaşması

Bu üç küçük yan etki de yine inkâr edilemeyecek ve görülmesi en muhtemel yan etkilerdendir. Doğum kontrol hapları genel olarak mide bulantısı yapabilir. Bu bir yan etki olarak tanımlanır ki dikkat etmezseniz sizlere zarar verir. Diğer başlıklarda ilaçların yan etkileri arasında yer alır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları