Down Sendromu Anne Karnında Belli Olur Mu?

0 19

Dünya meydana geldiği günden bu yana birçok hastalığı görmüş bazılarına neden olmuştur. Bu hastalıklar birçok kategoriye ayrılabilirken bahsettiğimiz Down sendromu başlı başına ayrı bir hastalıktır, aslında her şey normal gibi ama farklı, bakınca görüntüler hep birbirine benziyor. Down sendromu günümüz teknolojisi ile bile neden olduğu belli olmayan ama birkaç tanı şüphesi bulunan hastalıklardan bir tanesi olarak bilinir. Tam olarak Down sendromu ne diye düşünürsek bir kromozom fazlalığı diyebiliriz. İnsan vücudu dışarıdan çok basit gibi gözükse de aslında öyle bir yapısı vardır ki çözümlemek hiçte kolay değildir. Kromozomlar, hücreler ve birçok durum vardır insan vücudunu oluşturan. Peki down sendromu anne karnında belli olur mu?

Down Sendromu Anne Karnında Belli Olur Mu?

Hepimiz biliyoruz, insanların üremesi için gerekli olan şey kadının hamile kalmasıdır. Bu hastalık o evreden belli olan bir hastalık olarak bilinir. Bazı yöntemler ki teknolojinin geldiği son noktayla birlikte henüz bebek anne karnında yer alırken Down sendromu olup olmadığını bilebiliyorlar. Bebeği dünyaya getirdikten sonra yani ilk doğum esnasında yine bebekte bu hastalığın olup olmadığı anlaşılıyor. Hastalıkta genel olarak en büyük risk faktörü yüksek yaşa rağmen doğum yapan kadınlardır. 2 yaşında bir kadının Down sendromuna sahip bir bebek dünyaya getirmesi yüksek yaşa sahi bir kadına göre çok çok azdır. Bu risk her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Down Sendromu

Bu hastalık yukarıda da bahsettiğimiz gibi henüz neden dolayı oluyor pekte iyi bilinmeyen bir hastalıktır. İnsanlarda erkek kadın fark etmeksizin 21 tane kromozom bulunuyor. Bu normal olanıdır, bundan az ve ya fazla kromozomun bulunması hastalık olarak bilinir. Down sendromu ile dünyaya gelen bebeklerde genel olarak 21den daha fazla kromozom bulunur. Bu da dünyaya gelen bebeklerde orta ve yüksek derece de zekâ geriliğine yol açar. Bununla birlikte Down sendromu olan bebeklerde benzer bir görüntü ile de karşılaşılır. Hepsi birbirinin aynı gibi gözüken tipik benzerlikler genel de yüz çevresi ve göz olarak bilinse de benzer rahatsızlıklar el ve ayak parmaklarına bakıldığında da görülür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları