Ertesi Gün Hapları Adet Gecikmesi Yapar Mı?

0 44

Ertesi gün hapları , korunma yöntemleri içinde yer alan haplardır, insanlar kadın ve erkek olarak dünyaya geldi. Bu süreçten sonra çoğalma dönemi başladı. Bu çoğalmayı sağlamak için kadın ve erkek arasında birleşme olması gerekiyordu. İnsanlar yeni yüzyılda daha planlı üremeye başladı, adı aile planlaması olan bu durumda istediği kadar çocuk yapılmaya başlandı. Çocuk sayısını kontrol altında tutmak için bazı korunma yöntemlerine başvuruldu. Son dönemde en çok öne çıkan doğum kontrol hapları içinde ertesi gün hapları fazlaca kullanılmaya başlandı. Ertesi gün hapları ile bilinmeyen birçok durum vardır. Bunlar soru olarak tekrar bizlere dönmektedir, en çok merak edileni belki de korkulan durum ise adet gecikmesi yaptığı yönünde ki sorudur.

Ertesi gün hapları adet gecikmesi yapar mı?

Ertesi gün hapını kullandığınız ay adet de gecikme olması çok normaldir, bu ilaçlar çok güçlü olduğu için hormonlarınızda oynama yapmayı başarır. Adet döngüsü 28 günde bir olarak karşımıza çıkar ama bu haplardan birini aldığınız zaman 14 gün içinde adet de görebilirsiniz. Bununla birlikte âdetiniz 1 haftada gecikebilir, ikisi de başınıza gelebilir. Ertesi gün haplarının bu tür yan etkileri hep var olmuştur. Birçok insan da bu şikâyetle sorular yazmıştır.

Ertesi gün hapları nasıl kullanılmalıdır?

Ertesi gün hapı, ismi ertesi gün olsa da sizler bu hapları ilişkiden hemen sonra almayı tercih edin. Tam süre olarak 72 saat içinde kullanımında koruyuculuk etkisi vardır. Sizler 72 saat diye o süreyi beklerseniz o zaman koruyuculuk etkisi de bir hayli azalır. Hap en çok ilişki sonrası kullanıldığı zaman başarıya ulaşır, her ilişkiden sonra kullanacak bir hap değildir. Doktorlar yılda 3 kereye mahsus kullanılabilecek bir hap olduğundan bahseder. 3kez kullanımı aştığınız zaman sizlere zarar verebilecek bir hap olduğundan da bahsetmek zorundayız. Korunma yöntemi olarak tercih edilen ertesi gün hapları daha çok ani gelişen durumlarda kullanılmalıdır. Korunma yöntemi olarak başka yolları denemenizde fayda vardır. Düzenli ilişki yaşayan kişiler doğum kontrol hapları ve ya iğne gibi düzenli kullanımda zarar vermeyecek yöntemleri denemelidirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları