Gebeliğin İlk Üç Ayında Yapılacak 10 Şey

0 280

Hamileliğiniz için tebrikler! Ancak yolculuğunuz kesinlikle burada bitmiyor. Gebeliğin ilk üç aylık dönemi, önümüzdeki 9 ayın en önemli temelidir.

Gebeliğin ilk üç aylık dönemine girme rehberi

Aşağıdaki yapılacaklar listesi, ilk üç aylık dönemin temelini geliştirmenize ve hamilelik yolculuğunuzun geri kalanına yol göstermesine yardımcı olabilir.

  1. Folikasit alın

Hamileliğin bu ilk üç ayında doğum öncesi vitamin almadıysanız, mümkün olan en kısa sürede başlayın. Özellikle folik asit vitaminleri, doğum kusurları ve spina bifida gibi omurga anormallikleri riskini azaltmak için çok önemlidir.

İlk üç aylık dönemde her gün en az 400-600 mikrogram (mcg) folik asit (B9 vitamini) takviyesi almanız gerekir.

  1. Doğru doktor aramaya başlayın

Hamileliğiniz için doktor seçimi önümüzdeki aylarda sizin ve gelecekteki bebeğinizin sağlığı için çok önemli olacaktır.Güvendiğiniz ve rahat edeceğiniz doktor tavsiyesi varsa, bir sonraki adıma hazırsınız. Ancak değilse, güvendiğiniz kişilerden, geçerli öneriler alın.

  1. Randevu ve kontrol

Sizin için doğru olan bir kadın doğum uzmanı bulduktan sonra, en kısa zamanda randevu alın. Hamileliğin 8. haftasında en az bir konsültasyonunuz olmalıdır.

  1. Sigara ve alkolü bırakın

Hamileyken sigara içmek ve alkol almak, düşük ve erken doğum gibi ciddi komplikasyon sorunlarını artırır. Sigara içmek fetüsün büyümesini yavaşlatır, ölü doğum ve doğum sonrası bebek ölüm riskini artırır.

  1. Sağlık sigortanızı araştırın

Hamileliğin ilk üç ayındayken, özel sağlık sigortanızın hamilelik bakımı ve doğum masraflarının maliyetlerini kolaylaştıracağı gibi yeni doğan bebeğinizin sağlığı içinde fayda sağlayacaktır

  1. Beslenme düzeni

Sağlıklı ve dengeli bir diyet, sizin ve bebeğinizin sağlığını sağlamak için ihtiyacınız olan tüm besin maddelerini almanızı sağlayacaktır. İlk üç aylık dönemde fazladan kaloriye ihtiyacınız olmadığını unutmayın. Önemli olarak, diyetinizi beş ana besin alımını karşılayacak şekilde tasarlayın: folik asit, kalsiyum, demir, çinko ve lif.

  1. Düzenli egzersiz

Hamilelik sırasında siz ve bebeğiniz için egzersiz yapmanın birçok faydası vardır. Hangi sporları güvenli olup olmadığı konusunda doktorunuza danışın ve egzersiz tavsiyesi alın.

Gebeliğin İlk Üç Ayında Yapılacak 10 Şey
Gebeliğin İlk Üç Ayında Yapılacak 10 Şey
  1. Yeterince dinlenin

İlk üç aylık dönemde yorgun hissetmek normaldir. Bunun nedeni vücudunuzun hızla değişen hormonlara alışmasıdır. Mümkün olduğunca dinlenin.

  1. Genetik testi düşünün

Hamileliğin ilk üç ayında doktorunuz, Down sendromu gibi doğum kusurları olan bebeklerin riskini izlemek için 11-14 hafta arasında çeşitli genetik tarama testleri sunacaktır.

  1. Gelecekteki finansal planları tasarlayın

Aylık masraflarınızı gözden geçirin ve bebek doğduktan sonraki finansal durumunuzu düzene alın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları