Gebelikte Jinekolojik Muayene ve Vajinal Ultrason

0 7.010

Gebelik dönemi bir takım riskleri beraberinde getirdiği için ilk gebeliğini yaşayan anne adayı bir takım risklerinde farkında olduğundan aslında her konuda endişe eder. Ancak burada jinekolojik muayene ve vajinal ultrason konusu gebe bayanların her zaman merak ettiği konuların arasında gelir.

Vajinal muayene yani halk arasındaki ismiyle alttan muayene yapılması riskli mi? Bu konuda bir bir zarar teşkil ediyor mu kısacası bebeğe bunun bir zararı olur mu düşük nedeni midir? Bu konular üzerinde biraz bilgi vermeye çalışalım.

Gebeliğin il zamanında ya da ileri ki döneminde vajinal yoldan elle ya da aletlerle bazen muayene durumu gerekli olabilir. Çünkü vajinal muayene karın üzerinden yapılan muayeneden daha fazla netlik sağlayacaktır. Bu nedenle de bazı zamanlarda alttan muayene gerekebilmektedir.

Gebelikte Jinekolojik Muayene ve Vajinal Ultrason
Gebelikte Jinekolojik Muayene ve Vajinal Ultrason

Gebelikte Elle Muayene

Gebelik esnasında alttan elle muayene ya da aletli muayene takılması herhangi bir risk oluşturmaz ve de bebeğe zararı yoktur. Bunun yanı sıra bebekte bir düşük riski de söz konusu olmaz. Gebelik rahmin içerisindedir, bu muayeneler ise tamamen rahmin dışarısında rahim ağzına kadar olan bölgeleri ilgilendiren muayenelerdir.

Gerektiği halde gebe iken bu tür muayeneleri olmaktan çekinmenize gerek yoktur. Hatta bazı durumlarda bu tür muayenelerin hasta isteği nedeniyle yapılmaması bazı hastalıkların atlanmasına ve sakıncalı durumlara neden olabilir.

Kısacası bu konuda endişe edilmesi gereken bir durum söz konusu olmamalıdır. Gebelik döneminde asıl bu muayene şekillerinden kaçınıldığında farklı risk durumlarıyla karşı karşıya kalma durumu meydana gelebilir. Bu yüzden de her gebe bayanın belli periyotlarla doktor takibini yaptırması ve doktorun da gerekli görmesi halinde bu muayenelerin yapılması gerekli olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları