Genital Siğil Neden Oluşur?

0 16

Genital siğil, hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilmektedir. Cinsel yolla bulaşır ve birçok çeşidi vardır. Özellikle kadınlarda daha sık görülür ki , bu nedenle smear testi yapılması büyük önem taşır. Genital siğiller açık ve koyu kahverengi kabarıklıklar ya da lekeler şeklindedir. Bazen tek bazen de birden fazla şekilde görünürler. Çoğu zaman siğiller et benine benzetilebilir. Cinsel hayatları aktif her kişinin hayatının belli dönemlerinde bu virüsle karşılaşma yaşanması olasıdır. Genital siğiller kadında rahim ağzı kanserine de neden olabilir. Siğiller özellikle genital bölgenin nemli bölgelerinde etkili olur. Genital siğil neden oluşur, belirtileri nelerdir?

Genital Siğil Neden Olur belirtileri nelerdir?

Genital siğiller kadınlarda vajina dudağında, anüste, vajina arasında, analda ya da rahim ağzında oluşabilir. Erkeklerde ise peniste, testis torbasında veya anüste oluşabilir. Belirtileri olarak vajinal akıntı, kaşınma, yanma hisleri ve kanamalar görülür.

Siğiller uzman doktor tarafından tanısı konulduktan sonra viral tedaviye başlatılır. Siğil oluşumunun belli bir nedeni olmamakla beraber vücudun bağışıklık sisteminin düşmesi ile tekrar tekrar yaşanması mümkün olabilmektedir. Cinsel hayatta prezervatif yanısıra kadın kondomu çok daha koruyucudur. Genital siğil taşıyıcılığı son derece yaygındır. İnsanlarda bu virüs vücutlarında bulunduğu takdirde siğil oluşmaz ancak bulaştırma riski büyüktür.

Genital Siğil Tedavisi Nedir

Genital siğil tedavisinde amaç yaşanan rahatsızlık hissinin giderilmesi ve var olan siğilin de küçültülmesi dir. Bazı siğiller herhangi bir rahatsızlık vermezken tedaviye de gereksinim duymayan hasta da birden siğil atakları da görülebilir.Tedavi edilse bile genital siğil hastalığı tekrarlama ihtimalleri yüksektir. Tedavisinde en çok krem uygulaması vardır. Ve hastanın tedavisinin sonrasında korunması için öneride bulunur.

Bu noktada smear testi taraması bir kadının cinsel hayatının aktif olması ile birlikte başlamalıdır. Özellikle çok eşli olanların 6 ayda bir kontrol ettirilmelidir. Genital siğiller krem ile tedavi edilemezse lazerle yakılarak, dondurularak, cerrahi kesi ile ortadan kaldırılabilir. Genital siğil belirtileri yaşayanlar mutlaka bir jinekoloğa görünmeli, uygun tedavi seçeneği uygulanmalıdır.

Genital Siğil İçin Hangi Bölüme Gidilmelidir

Genital siğiller vücudun farklı yerlerinde çıkabilmektedir. Bu nedenle eğer genital bölgede çıkarsa gidilmesi gereken  bölüm kadın doğum uzmanıdır. Genital siğil anal bölgede çıkarsa genel cerrahi uzmanı , ağız içinde çıkarsa kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilip tedavi aşamasına geçilmelidir.

Genital Siğil;

  • Öpüşmek
  • Sarılmak,
  • Yüzme havuzları,
  • Aynı eşyaları kullanmakla bulaşıcı özelliği vardır. Hamilelik süreci boyunca oluşan genital siğiller ise büyüyüp daha da fazla çoğalabilirler. Bazen hamilelikte ilk kez çıkar ve sonrasında devamlı tekrarlar. Genital siğiller kendiliğinden de geçebilir. Bazen tedavi görülse bile siğiller geçmeyebilir. Genital siğiller tedavi edilse de tekrarlar. Bu nedenle kişi her zaman konuda bilinçli olmak zorundadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları