Guatr Nedir?

0 20

Guatr nedir? Guatr, tiroit bezinin normal dışı büyümesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Tiroit bezi boyun bölgemizin ön tarafında bulunan kelebek şeklinde bir organdır. Tiroit bezi metabolizma ve beyin işlevleri üstünde fazlaca önemli rollere sahip olan tiroit hormonlarının üretildiği ve dağıtıldığı yerdir.

Guatr Nedir?

Bütün dünyada guatrın en genel nedeni iyot azlığıdır. Tiroit hormonu üretiminde iyot çok önemlidir bu sebeple iyot eksikliğinde yeteri kadar tiroit hormonu üretilemez ve beyin tiroit bezini sürekli hormon üretmesi için uyarır. Bu hal de tiroit bezinin daha fazla genişlemesine sebep olur. İyot azlığı benzeri diyetle iyot tüketiminin çokluğunda guatra neden olabilir.

Guatrın ikinci sık görülen belirtisi ise hashimoto tiroitidir. Hashimoto tiroitinde tiroit bezi bağışıklık sistemince tahribat yaratmasıdır. Tahrip olan tiroit bezi yeterince hormon salgılayamaz ve bu halde hipofiz bezi tiroit bezini sürekli hormon yapması için uyaran gönderir. Sonuçta tiroit bezinde genişleme, yani guatr büyümesi oluşur.

Graves rahatsızlığında bağışıklık sistemi tiroit uyarıcı immünglobulin üretmesini sağlar. Buna göre guatr ve hipertroit gelişir.

Guatr nodülsüz ve nodüllü olacak biçimde iki şekilde bulunur. Nodülsüz guatrda tiroit bezi simetrik şekilde büyümüştür ve yumuşaktır. Nodülsüz guatr ise tiroit bezi ihtiyacınca tiroit hormonu salgılayamadığı durumlarda ortaya çıkar. Nodüllü guatrda ise tekrardan yetersiz hormonu üretmek gereklidir. Lakin beyinden gelen uyaranlara bazı alanlardaki hücreler cevap verir. Buna bağlı olarak tiroit bezi içerisinde nodüller oluşur. Tiroit nodüllerinin %4-20 kısmında tiroit kanseri tehdidi vardır.

Gebelik de bir başka guatr sebebidir. Hamilelik esnasında üretilen ve dağıtılan HCG hormonu tiroit bezinde genişlemeye sebep olur. Tiroit kanseri ilk semptomunu guatr şeklinde gösterebilir.

Guatr Belirtileri

Guatr bazı kişilerde hiç semptom göstermezken, bazı kişilerde boyunda büyüme yansıra yutkunmakta güçlük, öksürük, nefes alıp vermede zorluk ve acıya yol açabilir. Guatrda tiroit bezinin yetersi ya da fazla hormon üretmesine bağlı semptomlarda gözlenir. Gereğinden az hormon üretilmesi durumunda kiloda artış, uyku hali, uyuşukluk, kuru ve kaba cilt, kabızlık, halsizlik ve saç dökülmesi gözlemlenebilir. Gereğinden daha çok hormon üretildiğinde ishal, çarpıntı, baş ağrısı, titreme, sinirlilik ve bulantı semptomları izlenebilir.

Guatr Tedavisi

Guatr tedavisinde hap tedavisi, radyoaktif iyot tedavisi ve ameliyat tedavi seçeneklerinden bir ya da bir fazla yöntem uygulanabilir. Bireyde hormon azlığı görülmüşse hormon hapları kullanılır. Tam zıddı hormon üretim fazlalığı varsa tiroit hormonunu azaltacak ilaçlar ve radyoaktif iyot tedavisi kullanılır. Nodüller guatrda ameliyat yöntemi kullanılabilir. Ameliyatta tiroit bezinin bir kısmı ya da tamamı alınır. Guatrda ameliyat kararını hastanın hormon seviyesi, kanser riski, yutma veya solunum rahatsızlıkları olması veya kozmetik sebeplere bakılarak verilmektedir. Guatr cerrahi müdahalelerinde bazı bozukluklar oluşabilir. Ameliyattan sonra ses kısıklığı ses tellerinin tahribat görmesi sonucu oluşabilir. Ameliyat tedavisi esnasında paratiroit bezler hata ile alınırsa hastada kalsiyum azlığı gelişir. Bu halde hastaya ilaç olarak kalsiyum desteği vermek gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları