Güzelliğin Kavramı Nedir

0 421

Güzellik konusu hemen hemen herkesin üzerinde durduğu ve hem çok zaman hem de çok para harcadıkları bir sektördür. Güzellik konusunda dünya çapında sürekli olarak çok ciddi araştırmalar ve geliştirmeler yapılmaktadır. Bu araştırmaların büyük bir kısmını da bitkisel güzellik dedikleri doğal ve zararsız güzellik sayesinde yapmaya çalışmaktalar. Aromaterapi denilen bitkisel yöntem 6000 yıl önce Mısır’da kullanıldığı bilinmektedir. Aynı zamanda Çin Hükümdarlığında aromaterapi yağları ve bitkileri tanrıçalara şükranlarını bildirmek için sunulurdu. Aromaterapinin güzellik için ilk kullanıldığı uygarlık ise Eski Yunan medeniyetidir. Roma İmparatorluğu ise aromaterapi sonrası masaj ile kan dolaşımının harekete geçirilmesi ve kan dolaşımı sayesinde cildin gençleşip ciltte bulunan hasarların geçtiğini keşfetmişlerdir.

Roma İmparatorluğu tarafından yazılan bilgilerde bitkilerden, bitkilerin faydalarından ve bitkiler sayesinde gelen şifadan bahsedilir. Doğada çok sayıda şifalı ve faydalı bitki bulunmaktadır. Bu bitkiler yalnızca hastalıklara iyi gelmemektedir. Aynı zamanda güzelleştirici etkisi olanlarda bol miktarda bulunmaktadır. Güzellik veren bu bitkiler içerdikleri özellikler sayesinde cildi onararak mükemmel bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Bu bitkiler kırışıklıklara, lekelere, göz altında oluşan koyu renkli halkaların yok edilmesinde ve kızarıklıklara karşı onarıcı etkileri vardır. Erken kırışıklıklar için portakal çok iyi bir onarıcıdır. Portakal ,avokado ve havucu birlikte kullanarak elde edebileceğiniz güce inanamayacaksınız. Avokado içerdiği vitaminler ve yağ asitleri sayesinde bitkisel güzellik isteyen kişilerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Son yıllarda özellikle kozmetik sektöründe doğal ve bitkisel ürünler geliştirilerek bitkisel güzellik kavramı ile herkesin bitkilerin şifasında faydalanması sağlanmaktadır.

Örneğin kuru bir cilt için argan yağı ile yüzlerini yağlandırmaları tavsiye edilmektedir. Kırışıklıklar için kayısı ile yapılan doğal ve tamamen bitkisel bir karışım elde edilmekte ve hiçbir zararı olmayan bu karışımı yüzünüzde kırışıklık olan bölgeye belli bir süre uyguladığınızda hiçbir yan etkisi olmada kırışıklıklarda düzelme olduğunu göreceksiniz. Bir avuç kadar taze naneyi bir cezveye koyun ve kaynatın. Yaklaşık olarak nane ve su karışımı beş dakika kaynadıktan sonra ocaktan alın ve biraz ılınması için bekleyin. Süzdükten sonra ılınmış olan suya bir elma rendeleyin. Bu karışımı boyun ve yüz bölgenize parmak uçlarınızla yavaşça masaj yaparak yedirin ve 20 dakika kadar uzanıp dinlenin. Daha sonra yüzünüzü yıkayın. Göreceksiniz yüzünüzdeki mat görüntü gitmiş olacak ve parlayacaktır. Yine bitkisel ve tamamen doğal olarak denize gideceğiniz zaman havuç ve kayısı bitkilerinin yağını sürüp giderseniz teniniz çikolata gibi bir renge kavuşur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları