Hemoroid Nedir ? Tedavisi Nasıldır?

0 14

 

Birçok hastalığın olduğu şu günlerde belki de ismi çok öne çıkmayan ama en beter hastalıklardan birinden bahsediyoruz. Hemoroid denince aklınızda çokta bir konu belirmedi mi? O zaman şöyle diyelim, basur. Basur deyince hepimiz olayı anladık hatta basuru olanlar ince bir sızıyı hissetmeye başladılar. Hemoroid denen bu hastalık makat bölgesinde oluşur, bazı nedenlerden kaynaklı makat bölgesinde oluşan şişlik oturmanıza ve tuvalet ihtiyacı görmenize engel olur. Sizler bu durumları yaptığınız zaman da acılar içinde kıvrandırır. Doktora gittiğiniz zaman ilk duyacağınız kelimeyi sizlere söyleyelim ameliyat, ameliyat olmadan bu iş köklü çözüm değildir diye bir cümle kurarlar. Peki hemoroid nedir , başka tedavi yöntemi yok mudur?

Hemoroid Nedir ? Tedavisi Var Mıdır?

Doğal Yöntemler

Hemoroid tedavisinde doğal yöntemlerden de bahsedebiliriz. Patlıcan kökünü kaynatmak ve bunu içmek sizler için belirli bir süre ağrı kesici bazen geçici olarak tedavi olabilir. Sıcak suya oturmak da yine başka bir rahatlama yöntemi olacaktır. Dikkat ederseniz basur olunca makatta oluşan şişlik çok sert bir hal alır, bu sertlik ılık suya oturunca biraz da olsa yumuşar ve rahatlamayı sağlar.

İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi ile basurdan kurtulma yöntemleri arasında yer alır. Basur 4 evre olarak bilinir, ilk aşama dikkat ederseniz kendiliğinden bile geçebilir. 2. Aşamada ilaç tedavisi yine çözüm olacaktır. 3 aşama da ilaç tedavisi tam olarak çözüm olmayabilir, bu aşamada ameliyat da gerekebilir. Genel olarak ilaçları kremlerdir doktora gittiğiniz zaman hastalığın evresine göre size merhemleri yazacaktır.

Ameliyat

Hastalıkta son aşama ameliyat olacaktır, evet doktorlar sizlere her evrede ameliyat dese de aslında son evre ameliyat ister. Sizler bu evrede çok acı çekiyorsanız başka çareniz yok demektir. Ameliyat tedavisi 3. Evre de lazer ile olabilir ama son evre de bıçak tedavisi yine sizler için kaçınılmaz bir yoldur.

Dikkat etmek

Basurun tedavisi aslında hiç olmamaktır, bunun için sağlam bir perhiz yöntemi deneyin. Acı, ekşi ve soğuktan uzak durduğunuz zaman basur olma ihtimaliniz düşüktür. Yine dikkat etmeniz gereken kabız olmamaktır, kabız ve uzun süreli ishal de bu hastalığa yol açar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları