Hıçkırık Neden Olur?

0 14

Hıçkırık neden olur, nasıl geçer? İnsanlar hastalık deyince hep ağır olanları düşünürler, bazı küçük durumlar sizleri büyük hastalıklar kadar olmasa da rahatsız eder. Hıçkırık, ismini duymak bile aklınıza otobüste özellikle en Kalabalık saatlerde yakalandığınız hıçkırıkları getiriyor. Sürekli değişik bir ses çıkartmak ve buna engel olamamak zor olan bir durumdur. İnsanlarında sanki hiç hıçkırık tutmamış gibi tuhaf tuhaf bakması ayrı bir sıkıntı olacaktır. Hıçkırık tam olarak hava yutmasından kaynaklı bir şekilde oluşur, bu basit bir oluşum nedenidir. Bundan başka da oluşum nedenleri olan hıçkırık sizleri istediğiniz zaman değil kendi istediği zaman rahatsız eder. Bu durum sizlerin aleyhinde olan bir durumdur. Bir iş toplantısı ve ya özel bir an hıçkırıkla karşılaşmak için istenmeyen anlardır.

Hıçkırık Neden Olur?

Hıçkırık sağlık problemi değildir, sadece bizlere verilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın olmasında istemsiz hava yutulması ilk sırada gelir. İkinci bir sebep aşırı kilolu olmaktır, aşırı kilolu olan insanlar daha çok hıçkırıkla karşılaşırlar. Çok yemek yemek, kola gibi asitli içecekler ve son olarak alkol de yine hıçkırığa neden olacak durumlardır. Bu durumda hıçkırığı tekrar göndermek için birkaç yöntem denemek gerdir.

Su içmek

Su içmek hıçkırıkla baş etmede en bilindik yöntemlerden biridir. Hıçkırık tuttu ve gitmek bilmiyor, ne yapsanız bir türlü hıçkırıkla baş edemiyorsunuz. O zaman yerinizde durun ve başınızı öne eğerek su için. Bu oluşan hava boşluğunun giderilmesini sağlayacaktır. Normal su içmek de hıçkırığa çözüm olsa da bazen olmaya da bilir.

Ekmek yemek

Bir parça ekmek hıçkırığın gitmesini sağlayabilir, bu çözümlerin denenmesinde hala hıçkırık geçmiyorsa yeni yöntemi en az bir dakika bekleyerek yapmak gerekir.

Nefes tutmak

Nefes almak ve bunu bir süre tutmak yine hıçkırığın geçmesinde işe yarayacaktır. Normal olarak nefesinizi tutmanıza rağmen hıçkırık ısrarcı bir şekilde davranmaya devam ediyorsa o zaman yapacağınız şey nefes tutarken aynı zamanda kulaklara baskı yapmaktır. Bu hıçkırığın gitmesinde yardımcı olacaktır. Bütün bu denemeler rağmen hıçkırık saatlerce gitmedi ve sizi çıldırtma noktasına geldiyse o zaman bir doktora gidin. Sürekli ve geçmeyen hıçkırık bazı hastalıkların belirtisi olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları