İnsülin Direnci Nedenleri

0 21

İnsülin direnci niye önemli? İnsülin direncinin önemi obezite, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları, bazı kanserler ve hatta Alzheimer hastalığının en önemli risk faktörlerinden biri olmasıdır.

İnsülin direncinin ne olduğuna girmeden önce size şeker ve insülin metabolizması hakkında çok kısa basit bilgiler vermek istiyoruz. İnsan metabolizmasının yakıtı glikoz yani şekerdir. Beslenmemizi önemli bir parçası olan karbonhidratlı gıdalar sindirildiğinde kana glikoz olarak karışırlar.

Glikozun hücreler tarafından enerji olarak kullanılabilmesi için de insülin hormonuna ihtiyaç vardır. İnsülin midemizin arkasındaki pankreas bezinin hücrelerinden salgılanan çok önemli bir hormon olarak işlem görür. Biz yemek yiyip kan şekerimiz yükselmeye başladığında insülin salgılanıyor ve işe koyuluyor.

İnsülin Direnci Nedenleri

İlk olarak sağlıksız beslenme geliyor. Özetle karbonhidratlardan şekerden ve yağlardan zengin bir beslenme ve hareketsizlik insülin direncinin en önemli nedeni arasında yer alır.

Bunun dışında diğer nedenleri sıralayacak olursak, şeker ve tatlılar, rafine karbonhidratlar beyaz ekmek gibi, hayvansal doymuş yağlar, sık sık yemek, ara öğün denilen abur cuburlar, hareketsizlik ve uyku yetersizliği olarak söylenebilir. Bütün bu faktörler insülin direncine katkıda bulunan önemli faktörler arasında yer alıyor.

İnsülin direnci gelişince ne olur? Bir de ona bakalım. İnsülinin ana görevi hücre içine sokup enerji olarak kullanılmasını sağlamasıdır. Fakat bir başka görevi de kullanılmayan fazla bir koşul önce glikojen olarak yani depo şekeri olarak depolanır. Daha sonra da glikojen depoları dolunca bunları yağ olarak depolamaya dönüşüyor. Bir süre sonra eğer biz kötü beslenmeyi devam ettiğimiz takdirde ve ihtiyacımızdan daha fazla kalori almaya başladığımızda insülin bunu önce glikojen daha sonra yağ olarak depolamaya başlıyor. Öncelikle karaciğeri ve kas hücrelerinde depolanır.

İnsülinin Görevi Nedir?

İnsülinin görevi kandaki şekerin yani bir glikozun hücre içine sokulup enerji olarak kullanılmasıdır.  İnsülin başka bir görevi şeker fazlasını önce glikojen yani depo şeker, daha sonra da yağ olarak depolanmasını sağlamasıdır. İnsülin bu fonksiyonlarını yerine getirdikten sonra kan şeker düzeyinde bir dengelenmesi oluyor. Şimdi işin kötü tarafı karaciğerimizde ki hücrelerimiz yağlandıkça insülin direnci de artıyor. Bu yüzden içinden çıkılmaz bir fasit daireye girmiş oluyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları