İstenmeyen Tüylerden Kurtulma Yöntemleri

0 39

Herkesin vücut kılı vardır, ancak yılın zamanına veya kişisel tercihlerinize bağlı olarak, bir kısmından kurtulmak isteyebilirsiniz. Pek çok pazarlama iddiasının aksine, hiçbir epilasyon tedavisi kalıcı olarak tüylerden kurtulamaz. Bununla birlikte, haftalarca, aylarca veya daha uzun süreler boyunca istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri çeşitlidir.

İstenmeyen Tüylerden Kurtulma Seçenekleri Nelerdir?

Tıraş, yüzeydeki tüylerden basitçe kurtulur, bu yüzden bu kadar çabuk uzar. Cımbız, tüyün yanı sıra küçük tüyleri de alır, bu da yeniden büyümeyi yavaşlatmaya yardımcı olur. Ancak cımbızla bile tüyler birkaç hafta içinde yeniden uzar.

Daha uzun vadeli tüy giderme çözümleri arıyorsanız, diğer tüy alma tekniklerini düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. İstenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri şunlardır:

Elektroliz

Elektroliz, doğrudan tüy köklerinize yerleştirilen ince iğneler aracılığıyla dağıtılan kısa dalga radyo frekanslarının kullanılmasını içerir. Amaç, yeni tüy büyümesini uyarmaması için tüy kökünü yok etmektir. Bu prosedürün bir dermatolog veya sertifikalı bir elektrolog tarafından yapılması gerekir.

Diğer tüylerden kurtulma yöntemlerinin aksine elektroliz, Gıda ve İlaç İdaresi tarafından kalıcı bir çözüm olarak kabul edilir. Bununla birlikte, en iyi sonuçları elde etmek için birden fazla takip randevusuna ihtiyacınız olacaktır.

Çoğu insan haftada bir veya iki haftada bir takip seanslarına ihtiyaç duyar. Elektroliz vücudun herhangi bir yerinde yapılabilir ve çoğu cilt tipinde işe yarar. En yaygın yan etki, cilt tahrişinden kaynaklanan ağrı ve kızarıklıktır. Nadir ancak ciddi yan etkiler arasında iğnelerden kaynaklanan yara izi ve enfeksiyonun yanı sıra keloidler (yara dokusunun aşırı büyümesi) bulunur.

Lazer epilasyon

Lazer epilasyon, başka bir uzun vadeli tüylerden kurtulma yöntemlerindendir. Elektroliz gibi, bu tedavi de tüy kökünü hedef alır. Yeni tüylerin uzamasını önlemek için yüksek ısılı lazerlerle foliküle zarar vererek çalışır.

Uzmanlara göre lazer epilasyon, göz bölgesi haricinde vücudun herhangi bir yerinde yapılabilir. Tedavi, açık ten rengine sahip ve koyu saçlı kişilerde en iyi sonucu verir. Elektroliz gibi, lazer epilasyon da en iyi sonuçlar için birden fazla seans gerektirir. Tüy alma alanına bağlı olarak, dört ila sekiz hafta arayla yaklaşık dört ila altı tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Çoğu durumda, epilasyon birkaç ay sürer ve bazı durumlarda yıllarca sürebilir. Tüy tekrar uzadığında, genellikle daha ince ve daha açık renklidir. Ancak lazer epilasyon, tüylerin kalıcı olarak alınmasını garanti etmez. En yaygın yan etki ciltte tahriş ve kızarıklıktır, ancak bu genellikle birkaç saat sonra geçer. Bu tedavi ayrıca özellikle koyu ten tonlarında geçici pigment değişikliklerine neden olabilir. Daha ciddi yan etkiler arasında kabarcıklanma ve yara izi bulunur, ancak bu nadirdir.

Reçeteli kremler

Elektroliz veya lazer epilasyon fikrinden veya maliyetinden hoşlanmıyorsanız, dermatoloğunuzla tüylerden kurtulma yöntemlerinden reçeteli kremler hakkında konuşmak isteyebilirsiniz. Özellikle bir türe, bir ay boyunca günde iki kez uyguladığınız eflornitin (Vaniqa) denir. Tüy büyümesini uyaran enzimlerin üretimini engelleyerek çalışır. Bu tedavi üzerine yapılan bir araştırmaya göre, sonuçlar sekiz haftaya kadar sürebilir, ardından süreci yeniden başlatabilirsiniz.

Tüy Ne Kadar Hızlı Uzar?

Uzmanlara göre vücut kılları ortalama olarak yaklaşık bir ay içinde tam boyuna ulaşır. Erkek tüyü ayrıca kadın tüyünden daha hızlı uzama eğilimindedir. Kafanızdaki saç, bir yılda yaklaşık altı inç uzayabilir.

Beslenme, ilaçlar ve genetik dahil olmak üzere bazı faktörler tüy büyüme oranını etkileyebilir. Yaşlandıkça büyüme hızı yavaşlayabilir. Tüy büyümesi, tüy folikülünün derinliklerinde başlayan karmaşık bir süreçtir. Tüy, cildin yüzeyine doğru yol alırken onu beslemek için kana bağımlıdır. Yağ bezleri de saçın yağlı ve sağlıklı kalmasında rol oynar.

Ucuz Yöntem Profesyonel Cımbızlama ve Ağda

Vücudunuzun daha küçük bölgeleri için bir seçenek, sertifikalı bir estetisyen tarafından yapılan profesyonel cımbızlama ve ağda işlemidir. Tüy bu şekilde alındığında, doğrudan kökünden dışarı çekilir. Saçınızın ne kadar hızlı uzadığına bağlı olarak sonuçlar iki ila sekiz hafta sürebilir.

Bu, lazer epilasyon veya elektrolizden daha ucuz bir seçenektir ancak tedaviyi daha sık tekrarlamanız gerekebilir. Cımbızlama vücudun herhangi bir yerinde yapılabilse de cinsel organların, meme uçlarının, kulakların veya kirpiklerin etrafına ağda yapılmamalıdır. Ayrıca varisli damarlar, benler veya siğiller üzerine ya da çatlamış veya güneş yanığı olan cilde balmumu uygulamaktan kaçınmalısınız. Hem profesyonel cımbızlamanın hem de ağda yapmanın en yaygın yan etkileri hafif kızarıklıklar ve tahriştir, ancak bu genellikle geçicidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları