Kahve İçtikten Sonra Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Güne başlamak için favori bir içecek olmasına rağmen kahve, sindirim sisteminde rahatsızlığa neden olabilir.

0 5.122

Güne başlamak için favori bir içecek olmasına rağmen kahve, sindirim sisteminde rahatsızlığa neden olabilir. Kahve içtikten sonra sıklıkla şikayet edilen etki bulantıdır.

Kahve İçtikten Sonra Mide Bulantısı Nedeni

Kahve içtikten sonra bulantı genellikle kafein ve mide asidi ile ilişkilidir. Kafein, kahvede beynin ve sinir sisteminin çalışmasını uyaran doğal bir bileşiktir. Bu bileşik, kahve içtikten sonra sizi dinç tutar.

  1. Kafein Mide Asidi Üretimini Tetikler

Kafein, beyni ve sinirleri uyarmanın yanı sıra sindirim sistemi ve mide asidi üretimini de arttırır. Artan mide asidi mide duvarını ve yemek borusunu tahriş edebilir bu da bulantı ve mide ekşimesine neden olabilir. Bu belirtiler genellikle aç karnına kahve içerseniz daha da kötüleşir. Sebebi, midede mide duvarını yıkıcı asitlerden koruyabilecek yiyecek olmamasıdır.

  1. Kafeine daha duyarlısınız

Kahve içtikten sonra mide bulantısı neden olabilir, çünkü  vücut kafeine duyarlıdır. Kafeine duyarlılık genetik durumunuzla ilişkilidir.

  1. Kafein yoksunluğu belirtileriniz var

Vücudunuzda kafein bağımlılığı varsa, aniden kahve içmeyi bırakırsanız yoksunluk belirtileri yaşayabilirsiniz. Kafein yoksunluğu belirtileri baş ağrısı, uyuşukluk ve konsantre olma zorluğunu içerir. Bu durum, tekrar kahve içmeye çalıştıktan sonra stres, sinirlilik, titreme ve bulantıya da neden olabilir. Bu belirtiler kahve içmeyi bıraktıktan sonra 12–24 saat sürebilir.

Kahve İçtikten Sonra Mide Bulantısı Nasıl Geçer?
Kahve İçtikten Sonra Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Bulantıyı aşmak ve tekrar ortaya çıkmasını önlemek için birkaç ipucu vardır. Şunlar:

  1. Aç karnına kahve içmeyin

Aç karnına kahve içmek bulantıyı daha da kötüleştirebilir. Yumurta, muz veya yulaf ezmesi gibi katı yiyecekler, aşırı mide asidini nötralize ederek bulantıyı aşmanıza yardımcı olabilir.

  1. Alternatif olarak kafeinsiz kahve için

İçtiğiniz kahveyi iki hafta boyunca kafeinsiz kahve ile değiştirmeyi deneyin. Kafeinsiz kahve daha az kafein içerir. Alınan kafein, normal kahve içtikten sonra aynı mide bulantısını tetiklemeyebilir.

  1. Mide asidini nötralize eden yiyecekler yiyin

Kahve asidiktir, bu nedenle alkali veya çok su içeren gıdalarla nötr hale getirmeniz gerekir. Fındık, sebze ve meyveleri deneyin. Ayrıca bitkisel çay içebilir veya et suyu çorbası yiyebilirsiniz.

  1. İçme suyu

Kahve vücudunuzdan su salınımını uyarır. Bu içecek mide için de asidiktir. İçme suyu mide asidini nötralize etmeye ve kaybedilen vücut sıvılarını geri kazanmaya yardımcı olabilir.

Bulantı, kahve içtikten sonra ortaya çıkan birkaç sindirim bozukluğundan biridir. Bu duruma kafein nedeniyle mide asidindeki bir artış neden olur. Üstesinden gelmenin anahtarı aç karnına kahve içmek ve mide asidini nötralize eden bir şey tüketmemektir.

Ancak, bulantı her zaman ortaya çıkar ve kötüleşirse, belki de kahve tüketmemeniz daha iyi olur. Kafeinsiz kahve, meyve çayı veya bitkisel içecekler gibi alternatifleri deneyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları