Kan Basıncını Artıran Gıdalar

Yüksek tansiyonun bir nedeni, her gün tükettiğiniz yiyeceklerdir. Bu nedenle, yüksek tansiyon teşhisi konduğunda, buna neden olan çeşitli gıdalardan kaçınan bir diyet uygulamaya başlamak gerekir.

0 1.964

Yüksek tansiyonun bir nedeni, her gün tükettiğiniz yiyeceklerdir. Bu nedenle, yüksek tansiyon teşhisi konduğunda, buna neden olan çeşitli gıdalardan kaçınan bir diyet uygulamaya başlamak gerekir. Bu, gelecekte yüksek tansiyonu önlemek isteyen kişiler tarafından yapılabilir.

Peki, kaçınmanız gereken yüksek tansiyonu tetikleyen gıdalar nelerdir? Aşağıda yüksek tansiyona neden olan veya tetikleyen yiyeceklerden bazıları belirtilmiştir.

Esansiyel veya primer hipertansiyon ve sekonder hipertansiyon olmak üzere iki yaygın hipertansiyon türü vardır. Primer hipertansiyonda, yüksek tansiyonun nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte, bu durum genellikle sağlıksız ve kötü yaşam tarzı ile ilişkilidir.

Sağlıksız yeme alışkanlıkları arasında sodyum, kolesterol ve kötü yağlar yer alır. Kandaki çok fazla içerik, içinde plak birikmesi veya ateroskleroz olarak adlandırılan kan damarlarının daralmasına neden olur ve böylece kan basıncınızı artırabilir.

Ek olarak, çok fazla tuzda böbreklerin çalışmasını etkileyebilir, bu da vücuttan fazla sıvıdan birikmesine neden olur. Vücutta çok fazla sıvı varsa, yüksek tansiyon gelişme riski çok büyüktür.

O zaman, hangi gıdalar yüksek tansiyona neden olur, sodyum ,kolesterol ve kötü yağ içerir?  Bir göz atalım

Kan Basıncını Artıran Gıdalar
Kan Basıncını Artıran Gıdalar

1.Tuz

Tuz, yüzde 40 sodyum ve yüzde 60 kloritten oluşan bir bileşiktir. Her ikisi de kan hacminizi ve basıncınızı düzenlemek de dahil olmak üzere sağlık için önemli bir rol oynayan elektrolitlerdir.

  1. İşlenmiş, Konserve Veya Paketlenmiş Gıdalar

Yüksek tansiyona neden olan diğer gıdalar işlenmiş, konserve edilir veya paketlenmiş gıdalardır. Nedeni, bu gıdaların yüksek miktarda sodyum içermesidir. Bu gıdalarda sodyum kullanımı tadı arttırmak için değil, daha dayanıklı hale getirmek için bir gıda koruyucu olarak kullanılır. Bilindiği gibi, sodyum gıdalarda tadı iyileştirmek, korumak, kalınlaştırmak, nemi tutmak, fırında pişirmek veya eti ezmek gibi çeşitli kullanımlara sahiptir.

  1. Turşu

Turşulardaki tuz içeriğinin çok yüksek olduğu bilinir. Bu nedenle bu yiyecekler yüksek tansiyona neden olabilir.

  1. Fast Food

Fast food tarzı yemeyi seviyorsanız ve sık sık tüketiyorsanız, şimdi sınırlamaya başlamalısınız. Çünkü, pizza, kızarmış tavuk, hamburger, patates kızartması ve diğerleri gibi fast foodlar, yüksek tansiyonu tetikleyebilmeleri için yüksek olan trans yağlar ve doymuş yağlar gibi sodyum veya tuz ve kötü yağlar içerir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları