Kaygı ve Depresyon

Kaygı ve Depresyon Duygularını Azaltmaya Yardımcı 3 Spor Türü

0 300

Kaygıyı ve depresyonu hafifletmek için yapılabilecek çeşitli yollar vardır, bunlardan biri egzersiz yapmaktır. Ne tür egzersizler kaygı ve depresyonu azaltabilir?

Egzersiz kaygı ve depresyonu nasıl azaltabilir?

Birisi depresyona girdiğinde veya endişeli olduğunda, egzersiz yapılması gereken en son aktivite olabilir. Ancak, kendini motive etme temelinde egzersiz yapmak aslında büyük değişiklikler yapabilir.

Yapılan bir dizi çalışma, egzersizin zihinsel de dahil olmak üzere iyi yararı olduğunu göstermiştir. Yani egzersizin kaygı ve depresyon arasındaki bağlantısı hala belirsiz olsa da sizi daha iyi hissettirebilir.

Düzenli egzersiz, birkaç şeyden dolayı depresyon ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. İlk olarak, egzersiz ruh halini artırabilecek endorfinlerin, beyin kimyasallarının salınmasına yardımcı olması.

Kaygı ve Depresyon Duygularını Azaltmaya Yardımcı 3 Spor Türü
Kaygı ve Depresyon Duygularını Azaltmaya Yardımcı 3 Spor Türü

İkincisi, zihni kaygı ve endişeden kurtarabilir. Böylece, fiziksel aktivite, kaygı ve depresyonda sıklıkla ortaya çıkan olumsuz düşüncelerden dikkati yönlendirmek için kullanılabilir. Ek olarak, düzenli egzersizden sağlanabilecek psikolojik faydalar küçük değildir, örneğin:

  • Özgüveninizi artırır
  • Egzersiz yaparken diğer insanlarla daha sık etkileşimde bulunursunuz.
  • Depresyon veya anksiyete riskini azaltır.

İşte depresyon ve anksiyete belirtilerini hafifletmenize yardımcı olabilecek üç egzersiz türü.

  1. Koşmak

Kaygı ve depresyonun azaltılmasına yardımcı olduğu düşünülen sporlardan biri koşudur.  Koşmaya başladığınızda, vücudunuz bir geçiş yaşayacak. Nefes almak ağırlaşır ve kalp atışınız daha hızlı hissedebilir, çünkü oksijenli kan beyninize ve kaslarınıza gider.  Endorfin hormonu,  egzersiz sonrası serbest kalır.

  1. Yoga

Koşmanın yanı sıra, kaygı ve depresyonu azalttığına inanılan başka bir egzersiz türü yogadır. Yoga, nazik ve yapılması kolay bir spordur. Yoga hareketlerinin türleri, her bireyin fiziksel yeteneklerine göre seçilebilir. Yoga sakinleşmek için ideal bir yöntemdir.  Kalp atış hızı, kan basıncı, nefes alma ve stresi kontrol altına almak için yoga hareketleri yapılabilir.

  1. Yürüyüş

Ormanlar, parklar gibi yeşil ve açık alanlarda zaman geçirmek, kişinin yaşadığı stresi azaltabilir.

Yukarıdaki sporların gerçekten kaygı ve depresyon belirtilerini azalttığı kanıtlanmıştır. Sizin için iyi olup olmadığını belirlemek için mutlaka denemeniz gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları