Kepek Nasıl Oluşur, Tedavisi Nedir

0 1.007

Kepek nasıl oluşur? Cilt hastalıklarında en sık görülen problemdir kepek. Vücudumuz Ölü deriyi alttan gelen yeni hücrelerle atar. Kepek oluşan deride bu durum hızlanmıştır. Ölü deri öbekleşir ve bu gözle görülür bir hale gelir. İşte bu öbekleşen derilere kepek denir. Özellikle kepek problemi koyu renkli kıyafetler giyince rahatsız edici derecede belirgin hale gelir.

Kepek saçta kaşıntıda oluşturabilir. Çoğu kişi saçının kuruduğu için bu durumun yani kepek probleminin meydana geldiğini düşünüp saçlarını daha az yıkamayı tercih eder. Tam tersi saçınızı ölü deriden ayırmak için her zamankinden daha sık ve düzenli şekilde kepeğe karşı şampuanla yıkamalıdır. Kepeklenme nasıl oluşur sorusunun diğer bir cevabı da saçımızda normalde bulunan bir mantarın artması sonucu meydana geldiği düşünülüyor. Kepek engellenebilir mi? Kepekten kesin olarak bir daha hiç olmayacak şekilde engellenmeyebilir. Fakat kontrol altına alınabilir.

Kepek nasıl kontrol altına alınır?

Saç derinize uygun şampuanlar kullanın , kepeğe karşı etkili doğal yöntemlerle kepek oluşumu durdurulabilir. Hafif kepeklenme sorunlarında bu yöntemler etkilidir fakat aşırı derecede kepeklenmelerde Antifungal şampuanlar kullanmak gerekebilir. Bu şampuanların içinde ketakanazol içerir kepeğe karşı etkilidir. Bu şampuan haftada iki kez ve 2 ile 4 hafta kullanılmalı. Kepek oluşumu durdurulduktan sonra iki üç haftada bir tekrar oluşmaması için kullanılabilir. Tüm tedavilere cevap alınmazsa ne yapılmalı? Eğer yukarıda saydığımız tüm yöntemleri deneyip kepeğiniz hala geçmediyse daha da şiddetli hale geldiyse vücudunuzun başka yerlerinde de pullanmalar oluşmuşsa egzama veya sedef hastalığı belirtisi olabilir. Dermatoloji uzmanına başvurmanızı öneririz . Belli bir yaşa kadar hiçbir kepek problemi olmaya orta yaşlı birisinde ani şekilde bir kepek oluşumu olursa bu AIDS’in belirtisi olabilir.

Kepek önleyici doğal yöntemler

Bir kasenin içine biraz badem yağı Bir yumurta Bir limon suyu 2 yemek kaşığı yoğurt Bunları karıştırıp saç diplerinize maske yapın. Yarım saat bekletip ılık suyla durulayın. Not: kaynara yakın aşırı sıcak suyla saç yıkamak da kepek yapar. 3 su bardağı kaynar suda 5 poşet demleme yeşil çay yapın. Demlenen bu suyu saçınızı kepek önleyici şampuanla yıkadıktan sonra bu demlediğiniz çay suyu ile durulayın. 2 su bardağı suyun içine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin bu su ile saç diplerinize masaj yapın . Sirke kepeğe karşı çok etkileyicidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları