Keten Tohumunun Faydaları

0 46

Keten tohumu, halk arasında “keten” olarak adlandırılan Linum usitatissimum bitkisinin tohum kısmıdır. Önemli bir yağ kaynağı olarak da yetiştirilen keten bitkisi, genel olarak Akdeniz ülkelerinin bitki örtüsüne uygundur. Mineral, vitamin, protein, lif, omega – 3 yağ asitleri ve antioksidan açısından besleyici bir besin olduğu için keten tohumunun faydaları için çok önemlidir.

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir? Keten Tohumu Ne İşe Yarar?

Keten tohumunun yağ halinde ya da yoğurda eklenerek tüketilmesi, ilk olarak sindirim sistemi için çeşitli faydalar göstermektedir. Kanda bulunan kolesterol hormonunu dengelemekte de oldukça faydalı bir gıda olan keten tohumunun faydaları şöyledir:

  • Çözünebilen ve çözünemeyen lif türlerine sahiptir. Çözünebilen lifler bağırsak hareketlerini düzenler. Çözünemeyen lifler ise bağırsak florasında bulunan probiyotik bakteri kolonilerinin beslenmesini sağlar.
  • Keten tohumundaki çözünemeyen lifler, vücutta bulunan fazla yağı ve kolesterolü emerek kalp hastalıklarını önlemektedir.
  • Keten tohumu faydaları arasında anti – enflamatuar bir besin olması da bulunur. Bundan dolayı bu gıdanın düzenli olarak tüketilmesi damar sağlığını korur.
  • Kandaki yüksek insülin seviyesini düşürür.
  • Kan basıncının yükselmesini engeller.
  • Keten tohumunda bulunan lignan maddesi, çeşitli kanser hastalıklarını engelleyebilmektedir.
  • Besleyici yağ asitlerini sahip olmasından dolayı cildi güzelleştirir.
  • Keten tohumu, sahip olduğu magnezyum sayesinde kas liflerini gevşeterek çeşitli krampları azaltabilir.

Keten Tohumu Zayıflatır Mı? Keten Tohumunun Besin Değerleri Ne Kadardır?

Keten tohumunun pek çok faydası bulunduğu gibi, zayıflama konusunda da önemli etkileri bulunur. Keten tohumu kalori miktarı açısından, diyet sırasında dikkatli olarak tüketilmeye uygun bir besindir. Özellikle yağ oranı yüksek olduğu için, zayıflamak isteyenler tarafından ölçülü şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Zayıflama olan etkisi ise sahip olduğu liflerden kaynaklanır.

Keten tohumunun yapısında bulunan lifler, bağırsaklarda kitle oluşturarak gıda emilimini destekler ve açlık hormonu olarak bilinen ghrelin hormonunu baskılar. Bundan dolayı keten tohumu tüketmek gıda ihtiyacını azaltır. Yaklaşık olarak 100 gram keten tohumunun besin değerleri şöyledir:

Kalori 530 kcal
Karbonhidrat 30 gr
Lif 28 gr
Yağ 40 gr
Protein 20 gr
Potasyum 810 mg
Sodyum 30 mg
Kalsiyum 255 mg
Magnezyum 390 mg

Keten Tohumu Zararları Nelerdir?

Keten tohumu zararları bulunmayan bir gıdadır. Fakat günde en fazla 30 gram tüketilmesi tavsiye edilir. Çünkü özellikle keten tohumu yağı gereğinden fazla kullanılırsa sancılanmaya yol açabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları