Korunma Yöntemleri Nelerdir?

0 42

Üreme hayat gerçekleri içinde var olan bir durumdur. İnsanlar üreyerek çoğalır, eski zamanda korunma yöntemleri bu kadar bilinmediği için çocuk sayıları bir hayli fazla oluyordu. Son dönemde geçinmekte zorlanan insanlar ve aile planlaması korunma yöntemlerini daha çok öne çıkardı. Hepimizin bildiği korunma yöntemleri vardır, bilmediğimiz korunma yöntemi sayısı da az değildir. Korunma yöntemleri nelerdir ? Sizler için korunma yöntemlerini anlatacağız.

Korunma yöntemleri nelerdir?

Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapları son dönemde en çok öne çıkan korunma yöntemi olmuştur. Doğum kontrol hapları bir ay içinde adet gününü takiben her gün almanız gereken haplardır. Doğum kontrol noktasında çok etkili olan bu haplar spermin yumurtalıklarla birleşmesini engeller ve hamilelik arasında ki bağı koparır.

Ertesi gün hapları

Ertesi gün hapları doğum kontrol hapları içinde olmakla birlikte biraz farklıdır. İsminden de anlaşıldığı gibi ertesi gün hapları, ilişkiden hemen sonra kullanılmalıdır. Hapın etkisi çok sağlamdır ve hamilelik önleyici kontrol yöntemlerinden biridir. Dikkat edilmesi gereken ilişkiden sonra 72 saat içinde kullanılacak olmasıdır. Hapları ne kadar sonra kullanırsanız risk yükselir.

Doğum kontrol iğneleri

Doğum kontrol için iki türlü iğne vardır, bu iğneler aylık ve üç aylık olarak bilinir. Doğum kontrol yöntemi olarak aylık iğneyi tercih ederseniz her aybaşında yaptırmanız gerekiyor. Üç aylık iğne ise yine isminden anlaşılacağı gibi üç ayda bir yapılır. Bu iğneler arasında 3 aylık olanlar emziren kadınlar için daha çok önerilir.

Kondom
Kondom, kılıf, halk arasında birçok isme sahip olan prezervatifler erkek ve kadında iki farklı çeşit olarak bulunur. Genel de erkek için bilinen kondomlar erkek üreme organına kılıf şeklinde takılarak spermlerin vajina içine gitmesini engeller. Bu şekilde hamilelik gerçekleşmez.

Kanalları bağlatmak
Doğum kontrol yöntemi içinde en uzun süreli olan doğum kontrol yöntemi, kanallara takılan tüptür. Erkeler içinde tüp olduğu ve erkek üreme organına yerleştirilebildiği pek bilinmese de böyle bir yöntem de vardır. Genel olarak kadınların yaptırdığı bir yöntem olan kanalları bağlatma yöntemi eşlerin imzası ile ve bazı şartlar altında yapılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları