Krem Brule Tarifi ve Malzemeleri

0 22

Creme Brulee ( Krem Brule ) Fransızlara özgü süt kreması kullanılarak hazırlanıp fırınlanarak yapılan ve soğutularak tüketilen karamel lezzetli hafif bir tatlıdır.

Krem Brule Tarifi ve Yapılışı

4 porsiyon için;

  • Yarım litreden biraz az süt kreması
  • 4 adet yumurtanın sadece sarısı
  • Yarım çay kaşığı vanilya özütü
  • Yarım su bardağı toz şeker

Yapılışı:

Süt kreması ile vanilya özütü beraber ısıtılarak vanilya aromasının süt kremasıyla özleşmesini sağlayın. Bunun için bir tencereye konulan süt kremasına vanilya özütü eklenerek devamlı karıştırmak suretiyle ısıtılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken husus işlem esnasında kremanın kaynamaması. Kaynama noktasından hemen önce kremayı ocaktan almalısınız.

Ayrı bir kap içerisinde yumurta sarılarını toz şeker ile iyice çırpın. Krema hala sıcak olmalı, bu yüzden yumurta sarılarının pişmesini önlemek adına kremadan birkaç kaşık alarak çırpılmış yumurta sarısı içerisine karıştırıp ılınmasını sağlayın.

Artık çırpılmış yumurta sarılarını hızlı bir şekilde ve sürekli karıştırarak krema içerisine ekleyebilirsiniz. Krem Brule artık fırınlanmaya hazır hale geldi.

Hazırladığınız karışımı 4 Kâseye eşit miktarda bölerek doldurun ve kâseleri fırın tepsisine alın. Yine bir püf noktası, kâselerin altına bir havlu yerleştirin ve kâselerin yarısına gelecek şekilde tepsiyi kaynak su ile doldurun. Bu işlem Krem Brule ’lerin üzerinin çatlamasını engelleyecek.

Önceden fırını 160 derecede ısıtarak tepsiyi fırına verin. 30-35 dakika kadar Brule fırında piştikten sonra bir eldiven yardımıyla kâseleri su dolu tepsiden hemen çıkartın.

Artık Krem Brule oda sıcaklığına ulaşana kadar dışarıda bekletilmeli ve sonra 3-4 saat buzdolabında soğutulmalı.

Karamelizasyon için:

Fırından alındığında yumuşak hatta jöle kıvamında olan Krem Brule buzdolabından çıkarıldığında soğuyarak katılaşmış olmalı. Üzerinin karamelizasyonu için kâselerin üzerine toz şeker serpmeniz gerekli. Esmer şeker de kullanabilirsiniz tercih size kalmış.

Serpilen toz şekerleri bir pürmüz vasıtasıyla yakın. İşlem sırasında toz şekerler ilk aşamada eriyecek ve sonra yanarak karamel hale gelecek. Not: Elinde pürmüz bulunmayanlar için fırının sadece üst bölümü çalıştırılıp yüksek ısıda birkaç dakika bekletilerek de üzerinin karamelizasyonu sağlanabiliyor.

Son işlem olarak tekrar buzdolabında 1-2 saat soğutup artık Krem Brule ’yi servise alabiliriz.

Afiyet olsun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları