Meme Kanseri Hangi Durumlarda Görülür?

0 20

Meme kanseri hangi durumlarda görülür? Çağımız insanlığın ulaştığı en zirve dönem olsa da hastalık olarak da zirve dönemi yaşıyoruz. İnsanlık eskisinden daha çok hastalıkla baş etmek zorunda kaldı, bu hastalıklardan birçoğu tehlikeli olsa da bazıları daha öne çıkıyor. Son yüz yılın en tehlikeli hastalıkları içinde yer alan kanser de günümüzün büyük problemleri içinde yer alıyor. Birçok çeşitti olan kanser türlerinden biri de meme kanseri, artık ismini daha çok duymaya başladığımız hastalıklardan biri oldu. Bu hastalık meme dokusunda bulunan hücrelerden birinin değişime uğrayarak normalden çok fazla artması durumudur.  Memeye yakın bir yerde oluşan kanser önce memeye sonra vücuda doğru yayılım göstererek çoğalıyor.

Meme Kanseri Hangi Durumlarda Görülür?

Meme kanser riski taşıyan kişiler bazı özelliklere sahip oluyor, istatiksel bilgiler bizlere gösteriyor ki hastalık kadınlarda görülüyor. 50-70 yaş arasında bulunan kişiler de görülme ihtimali yine diğer gruplara göre fazladır. Hastalık kronik etkilerde gösterebiliyor, ailenizde meme kanseri olan bir kişi olma ihtimali riski arttırıyor. Hiç doğum yapmayan kişiler de meme kanseri konusunda risk grubu içinde yer alıyor, 30 yaşından sonra doğum yapmak meme kanseri risk grubu içinde yer almanızı sağlayan başka etkendir. Sigar çoğu hastalıkta rol oynuyor, meme kanseri de bu hastalıklardan bir tanesidir. Doğum yaptıktan sonra çocuğu emzirmeyen kişiler de meme kanseri riski daha fazla gözüküyor. Stres, çağımızın en büyük problemleri arasında yer alıyor, aşırı strese maruz kalmak meme kanserine neden olabiliyor.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri tehlikeli bir hastalık olmakla birlikte kendi kendinize fark etme olasılığınız fazladır. Hastalığın birçok belirtisi olsa da başlıca belirtiler şunlardır: memede oluşan ve elle hissedilebilecek bir sertlik. Bu belirti en çok öne çıkan belirtidir. Meme başında içe doğru çekilme olması da fazlaca görülen belirtilerden bir tanesidir. Memede çatlaklar olması, yara ve kızarıklık da kanser belirtisi olabiliyor. Meme başında oluşan şekil bozukluğu, farklı yöne eğilim meme kanserinde bir başka belirtidir. Koltuk altında oluşan şişlikler de meme kanseri belirtisidir. Meme de oluşan çok fazla büyüme, şişlikler de yine bir meme kanseri belirtisi olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları