Menopoza Hazırlık Süreci

0 40

Menopoza hazırlık süreci aşamaları… Orta yaşta, bir kadının adet dönemleri gittikçe uzaklaşır. Bir noktada tamamen dururlar ve artık hamile kalamaz. Bunun nedeni, yumurtalıkların artık yumurta bırakmaması ve östrojen gibi hormonlar üretmemesidir. Adet görmeden 12 ay sonra, bir kadın menopoza girdiğini söyleyebilir. Menopozdan önceki yıllarda kadınlar atlanmış ve öngörülemeyen adet dönemleri yaşayabilir. Bu aşamaya orta yaş geçişi, perimenopoz veya yaşam değişikliği denir. Bazı kadınlar geçiş sürecini diğerlerinden daha hızlı geçirir. 1 ile 10 yıl arası sürer.

Menopoza Hazırlık Süreci

Tipik olarak, menopoz 45 ila 55 yaşları arasında ortaya çıkar. Bu, kadınların 40’lı yaşlarının bir noktasında daha az sıklıkta regl dönemleri ve diğer semptomları bekleyebileceği anlamına gelir. Ama her kadın için farklıdır. Hayatta ne zaman başlayacağını veya ne kadar kolay olacağını tahmin edecek bir laboratuvar testi yoktur.

Menopozun tahmin edilemeyen adet dönemlerinin yanı sıra, bir kadının hem fiziksel hem de duygusal başka semptomları olabilir. Sıcak basmaları, zayıf uyku ve ruh hali değişiklikleri yaygındır. Bazı kadınlarda vajinal kuruluk, kilo alma ve saç incelmesi vardır. Kemik yoğunluğu da azalmaya başlayabilir.

Isı Değişimi Hissi

Menopoz sırasında sıcak basmalar yaygın bir semptomdur. Birçok kadın menopozdan sonra birkaç yıl boyunca bunlara sahiptir. Bazıları 10 yıl veya daha uzun süre sıcak basmalar yaşar. Çok hafif olmayan bir sıcak basması cildinizin çok kırmızı görünmesine neden olabilir. Başınız, boynunuz ve göğsünüz ısınabilir ve terleyebilir.

Bazı çalışmalar, sıcak basmaları azaltan bazı ilaçlar buldu. Kurul onaylı en etkili tedavi, düşük dozlu hormon tedavisidir. Bazı kadınlara başka bir hormon olan progestin ile östrojen veya östrojen verilir. Kadınlar ihtiyaç duydukları en kısa sürede hormon tedavisi alırlar. Her kadın hormon tedavisi alamaz. Diğer bir seçenek, orta ila şiddetli sıcak basmaları tedavi etmek için kurul onaylı bir antidepresandır. Bir doktor hangi ilacın en iyi sonucu vereceğini belirlemeye yardımcı olabilir.

Huzursuz Geceler

Orta yaşta kadınlar, menopoz aşamasında hormon seviyelerindeki değişiklikler nedeniyle uyumakta zorlanmaya başlayabilir. Sıcak basmaları ve gece terlemeleri de kadınların uyanmasına neden olabilir. Sıcak basmalara yardımcı olan ilaçlar da uyku sorunlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak başka şeyler de yardımcı olabilir. Sıcak bir flaş veya başka bir şey sizi uyandırırsa saate bakmaktan kaçının.

Ayrıca savurmaktan ve dönmekten kaçınmak gerektiğini söylüyor. Uyanırsanız, kitap okumak için kısa bir süre yataktan çıkın ve sonra yatağa geri dönün. Egzersiz ayrıca kadınların geceleri daha iyi uyumasına yardımcı olabilir. Yatmadan birkaç saat önce de kafein ve alkolden uzak durmak en iyisidir. Her ikisi de uykuyu bozabilir.

Uykuya dalmakta zorlanan kadınlar için rahat nefes almak yardımcı olabilir. Burnunuzdan yavaşça nefes alın. Kaburgalarınızın altında bir el ile karnınızın elinizi dışarı ittiğini hissedin. Yavaşça ağzınızdan nefes verin. Rahatlamak için bunu birkaç dakika yapabilirsiniz.

Değişken Ruh Halleri

Perimenopoz sırasında birçok kadın huzursuzlaşır veya huysuzlaşır. Bazıları üzgün ve endişeli hissedebilir ve bir şeylerden eskisi kadar zevk alamayabilir. Bir kadın bu semptomları en az 2 hafta boyunca her gün yaşıyorsa, klinik bir depresyonla karşı karşıya olabilir.  Kadınların çoğu bu geçiş sırasında depresyonla ilgili bir sorunu olmasa da, hormonlardaki değişikliklerin bazı kadınlar için olumsuz bir ruh hali getirebileceğini açıklıyor. Araştırmacılar, değişen hormon seviyelerinin etkilerini nasıl gidereceklerini araştırıyorlar.

Orta yaş geçişi, kademeli değişiklikler getiren bir yaşam aşamasıdır. Çoğu kadın bu geçiş sürecinde sorun yaşamaz. İyi beslenerek, egzersiz yaparak ve kaliteli uyku alarak orta yaşamı refahı optimize etmek için zamanınız haline getirebilirsiniz. Orta yaşta ne kadar sağlıklı olursanız, yaşa bağlı değişiklikler ve hastalıklarla mücadelede o kadar başarılı olursunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları