Mide Ağrısı Sebepleri Nelerdir_

0 30

Sol üst karın kadranda yaşanan mide ağrısı nedenleri şu şekilde özetlenebilir:

Sindirim sistemindeki gaz: Midenin bulunduğu yerde gastrointestinal dokularda sertleşmiş dışkı veya sıkışmış bağırsak gazları nedeniyle akut ve şiddetli karın ağrısı oluşabilir.

Mide ülseri (peptik ülser): Mide bölgesinde yemekten önce veya sonra kötüleşen yanma ağrısı mide ülserine işaret eder. Aslında mide ülseri olarak adlandırılsa da; Peptik ülser en sık midenin arkasında görünen duodenum da görülür. Özellikle uzun süreli karın ağrısı durumunda peptik ülserden şüphelenilmelidir.

Asit reflü hastalığı: Mideden gelen asit mideden yemek borusuna yükseldiğinde karın ağrısı oluşabilir.

Gastroenterit: Çeşitli mikroorganizmalarla gastrointestinal enfeksiyonun bir sonucu olarak karın ağrısı ve ishal meydana gelebilir.

Gıda zehirlenmesi: Çeşitli mikroorganizmalara ait veya kimyasal toksinlerle kontamine olmuş yiyeceklerin tüketimi mide bulantısı ve gastroenterite benzer şekilde ishale neden olabilir.

Kalp krizi: Kalpteki damarların tıkanması sonucu gelişen kalp krizi, bazı durumlarda kalp ağrısı yerine mide ağrısı gibi hissedilebilir. Özellikle basınç altında veya uyku sırasında ortaya çıkan karın ağrısından şüphelenin. Gece karın ağrısının önemli nedenlerinden biridir.

Akciğer problemleri: Özellikle sol akciğerin alt tabakasındaki zatürre gibi hastalıklar mide ağrısı gibi hissedilebilir.

Böbrek taşları: Böbrek kumunda ağrı veya sol böbrekte oluşan taşlar mide kaynaklı kabul edilebilir.

Böbrek enfeksiyonu: Böbrekler, böbrek taşları gibi çeşitli mikroorganizmalarla enfekte olduğunda, karın ağrısına benzer şekilde sol üst karın kadranda şiddetli ağrı görülebilir.

Dalağa bağlı sorunlar: Dalak midenin sol tarafında çeşitli sağlık sorunları veya bazı hastalıklar nedeniyle büyüdüğünde, karın ağrısına benzer şekilde sol üst kadranda şiddetli ağrı vardır.

Crohn hastalığı: Gastrointestinal sistemin herhangi bir bölümünü etkileyebilen bu hastalık, mide ve çevre dokuları içerdiği için karın ağrısına neden olabilir.

Divertikülit: Sindirim sistemi dokularındaki ceplere divertikül denir. Bu divertikül ceplerinin enfeksiyonu divertikülite neden olur. Divertikülit, özellikle mide çevresindeki bağırsak dokusunda, karın ağrısı gibi hissedilebilir.

Safra kesesinin safra taşları: Safra kesesinde mideye yakın taş oluşumu, özellikle karın ağrısı ve karın ağrısı olmak üzere bölgesel iltihaplı tepkiye neden olabilir.

Pankreas hastalıkları: Midenin alt kısmı olan pankreasın safra kesesi taşlarıyla tıkanması veya enfeksiyonu gibi durumlarda gelişen pankreatit gibi hastalıklarda şiddetli karın ağrısı görülebilmektedir.

İrritabl bağırsak sendromu: Sindirim sisteminizde tam olarak belirlenemeyen nedenlerle hazımsızlık, kabızlık veya ishal gibi sorunlar gelişirse buna karın ağrısı da eşlik edebilir.

Yoğun duygusal stres durumlarında sindirim sistemindeki yoğun kasılmalara bağlı olarak stresli karın ağrısı gelişebilir. Bu nedenlere ek olarak hamilelik sırasında karın ağrısı, gebeliğe bağlı kabızlık, kazara veya düzenli uterus kasılmaları, gebelik nedeniyle cilt ve karın kaslarında gerginlik, ektopik gebelik veya düşük ve preeklampsi de düşünülmelidir.

Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide; Özellikle sol üst karın kadranda yemek borusunun devamı olarak diyafram kasının hemen altında karın boşluğunda yer alan bir organdır. Bu anlamda mide ağrısı genellikle karın üst kadranda hissedilir. Ancak midenin dolmasına bağlı olarak karın, farklı koşullarda orta ve alt kadranlara veya sağ kadrana kadar uzanabilir. Sindirim sistemindeki ağrının gelişimi genellikle bu sistemde doku gerilmesinin bir sonucudur. Mide duvarı çeşitli nedenlerle küçülür veya gerilirse; Ağrı, karın üst kadranda hissedilir. Ağrı ilk başta tam olarak lokalize olmayabilir; Bununla birlikte, doku duvarında ciddi hasar varsa, bu doğru bir şekilde belirlenebilir. Ek olarak, sol üst kadrandaki tüm karın ağrıları mideden kaynaklanmaz; Bu bölgeye yakın diğer dokulardan kaynaklanan sorunlar veya sinir sisteminin yayılmasıyla ilişkili bölgeden uzaktaki ağrıdan yansıyan dokular da karın ağrısı olarak tanımlanabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları