Panik Atak Kimlerde Görülür?

0 20

İnsanoğlu bir bedenden daha fazlasıdır; insanı insan yapan içinde bulundurduğu ruhtur. Bu yüzden bir psikolojiye duygulara sahip varlıklardanız. Korku, endişe, sevinç ve birçok duygu kendi içimizde barındırdığımız duygulardır. Bu duygulardan neden bahsediyoruz, panik atak tam olarak geçmişten gelen korkuların aniden ortaya çıkması ve bunun insan beynini baskı altına alma olayıdır. Panik atak günümüzde çok görülen olaylardan bir tanesi olarak bilinir, ülkemiz de neredeyse 10 insandan 1 tanesi panik atakla baş etmek zorunda kalıyor. Panik atak sırasında ne yapacağını şaşıran insanların elleri ayakları birbirine dolaşıyor ve buda insanlık için olumlu sonuçlar doğurmuyor. Tam anlamı ile psikolojik bir olaydan bahsediyoruz, panik atak bedensel bir sorun değildir.

Panik Atak Kimlerde Görülür?

Yaşadığımız sorunlardan sonra acaba bende mi panik atak yaşıyorum diye kendi kendimize soruyoruz. Panik atak herkeste görülebilecek bir olaydır. Bazı yaş grupları panik atak konusunda daha çok risk altında bulunur. Özellikle ergenlik döneminde panik atak yaşayan insanlar daha sonra ki süreçte kendi üstünden bu olayı atamaz. Doktor yardımı isteyen bir konu olduğunu unutmayalım, her an karşımıza çıkabilecek kadar da sinsi bir olaydan bahsediyoruz. Panik atak her insanda görülebileceği gibi ortaya çıktığı an değişiklik gösterebilir, bu hastalık geçmişte yaşanan travmalardan kalan iz olarak değerlendirilmelidir.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak birçok belirti ile karşımıza çıkmış olsa da en büyük belirtilerinden bahsedelim. İlk sırada yaşanan belirtisi boğulma hissi olmuştur, bir anda yaşanan korku ve heyecandan kaynaklı boğulma hissi panik atak olarak adlandırılabilir.

Ateş basması ve baş dönmesi, yine panik atak olarak adlandırılan hastalığın en büyük belirtileri içinde yer alır. Unutmayın hiçbir durum kendi kendine oluşmaz bir anda yaşadığınız bir durum karşısında ateş ve baş dönmesi yaşıyorsanız ve bu süreçte bilinen bir hastalığınız yoksa yine panik atak belirtisidir.

Göğüs ağrısı ve kalpte hızlanma da panik atak olarak bilinen hastalığın başlıca belirtileri arasında yer alır. Yine diyoruz bunlar bir anda gerçekleşiyorsa ve bu süreçte bilinen bir hastalığınız yoksa o zaman panik atak yaşıyorsunuz ve bir uzman tarafından bakılmaya ihtiyaç duyuyorsunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları