Smear Testi Nasıl Yapılır?

0 14

Smear testi nasıl yapılır? Yeni dünya ve ski dünya kavramları, günümüzde yaşanan pandemi ile birlikte daha çok söylenmeye başladı. Geçmişte de bu kavram vardı ama biz insanlar nedense kullanmak istemiyordu. Yeni dünya eski dünyaya göre çok daha zor günlere gebe kalmış duruma geldi. Hastalıklar peş peşe geliyor, bu hastalıkların hiçbiri de kolay geçirilen hastalıklar değil, şimdi diyeceksiniz ki eski dünyada bu kadar hastalık yok muydu? Evet, eski dünya da günümüzde ki kadar çok hastalık yoktu. Bunun nedenleri çok olsa da en basiti doğal yaşamın olmamasıdır. Günümüz doğal yaşamdan çok uzak, ulaşım araçları doğal olmayan hormonlu besinler gibi daha birçok nedene bağlı durumlar hastalıkları getiriyor.

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Smear testi, rahim ağzı kanserinde yapılan bir test dedik; bu test korkulması gereken zor olan testlerden biri değildir. Uygulanması kolaydır, rahim ağzından fırça yöntemi ile alınan hücreler cama yayılır. Burada hücreler incelenir, hücrelerde değişim oluyorsa ve kansere dönme ihtimali varsa o zaman, tedaviye başlanır. Rahim ağzı kanseri, tedavisi olan bir hastalıktır, bu hastalıkta yine erken tanı çok çok önemli olup ne kadar erken tanı olursa o zaman tedavide başarı oranı yüksek olur. Smear testi birçok ülkede yapılan basit testlerdir, bu testleri yaptırmak için devlet hastanelerine gitmeniz bile yeterli olacaktır. Devlet hastanelerinde testler vardır, bunun için özel hastanelere gitmeye gerek yoktur ama tercih sizlere kalmıştır.

Kanser günümüzde en kötü hastalıklar arasında yer alıyor. Ölüm oranı yüksek olan bu hastalığın farklı çeşitleri gün yüzüne çıktı, rahim ağzı kanseri de bunlardan bir tanesi olarak dikkat çekiyor. Rahim kanseri, son dönemlerde öne çıkan hastalıklardan biri olsa da ölüm oranının düşük olması yine sevindirici bir durumlardan biridir. Rahim ağzı kanseri için bazı testler yapılması gerekiyor, bu testler yapılmadan kanserin anlaşılma ihtimali çok çok düşüştür. Smear testi tamda burada devreye giriyor, hastalığın anlaşılması için uygulanan basit bir testten bahsediyoruz. Testin en önemli yanı ise hastalığı erken aşamada bulmaya yardımcı olmasıdır, hastalık ne kadar önce bulunursa o kadar tedavisi kolay olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları