Su İçeriği Yüksek Olan Besinler

0 31

Su canlı yaşamı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. İnsanlar sağlıklı ve dinç bir beden için gün içinde yeterli miktarda su tüketmelidir. Tüketilen su miktarı yeterli olmadığı durumda yorgunluk ve baş ağrısı gibi sıkıntılar yaşanmaktadır. Her insanın vücut yapısı ve değerlerine göre günlük tüketmesi gereken su miktarı değişmektedir. Bu su insan vücuduna sadece içerek girmemektedir. Yani besinleri yiyerek de suyun vücuda girmesi mümkün olmaktadır. Özellikle bazı besin maddeleri yüksek oranda su içermektedir. Aşağıda suyun yiyerek tüketilmesini sağlayacak 6 besin maddesine yer verilmektedir. Su içeriği yüksek olan besinler.

Su İçeriği Yüksek Olan Besinler

Salatalık

Su oranı yüksek olan besinler konu olduğunda ilk akla gelen salatalık olmaktadır. Hem fiyatı uygun olduğu hem de ülkemizde bol miktarda yetiştirildiği için herkes tarafından kolaylıkla temin edilmektedir. Salatalığın %90’dan fazlası sudan oluşmaktadır. Bir salatalık 20-25 kaloriye sahip olup tüketen kişide tokluk hissi yaratmaktadır. Ayrıca salatalığın kendisi ve kabuğu cilt bakımı için kullanılmaktadır.

Marul

Marul sahip olduğu düşük kaloriyle hem diyet hem de normal beslenen her insanın rahatlıkla tüketebileceği bir besin olarak bilinmektedir. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan marulun su oranı %90’dan fazladır. Başka besinlerin marul ile birlikte kullanılması sonucunda birbirinden farklı salatalar hazırlamak mümkündür. Marulun yararlarını zarara dönüştürmemek amacıyla hazırlanan salatalarda kullanılan tuz ve yağ miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Karpuz

Canlı rengi ve güzel tadıyla karpuz yaz mevsiminin en gözde meyveleri arasında yer almaktadır. Su oranı %90’dan fazla olan karpuz özellikle A vitamini ve potasyum minerali açısından zengin bir besindir. Bunun yanında hem şeker hem de karbonhidrat miktarı nedeniyle tüketilen karpuz miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kavun

Tadı ve güzel kokusuyla yazın en çok tercih edilen meyvelerinden biri de kavundur. Kavunun da su içeriği %90 civarındadır. Lif oranı yüksek olan kavun tüketen kişide tokluk hissi yaratmaktadır. İçerdiği beta karoten sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Ancak karbonhidrat ve şeker miktarı azımsanmayacak miktarda olduğu için tüketilen kavun miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Domates

Domates her öğünde tüketilmekte olan bir besindir. İçeriğinde potasyum, kalsiyum, A ve C vitaminleri bulunmaktadır. %90’ından fazlası sudan oluşan domatesin insan sağlığı açısından birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan başında bağışıklığın güçlenmesi, kalp sağlığının korunması, cildin nemlenmesi ve kansere karşı koruyucu olması gelmektedir. Ayrıca orta boy bir domates yaklaşık 20 kalori olduğundan rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Çilek

Çilek hem tek başına hem de tatlıların yanında severek tüketilen bir besindir. Büyük boydaki bir çilek yaklaşık 5 kaloridir. Su oranı %90’dan fazla olan çilek, C vitamini ve lif miktarı açısından zengindir. Çileğin bağışıklığın güçlenmesine faydası olduğu bilinmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları