Sütlaç Nasıl Yapılır?

0 27

Sütlaç nasıl yapılır ? Ülkemiz milli tatlıları arasında bulunan sütlaç yeme noktasında severek yediğimiz tatlılardandır. Hem yapımı basit hem de her yerde yapabileceğiniz sütlaç tatlısı nasıl yapılır? Bugün sizlere en basit sütlaç yapımını anlatacağız. Sütlaç malzeme olarak az malzeme ile yapacağınız,  zaman olarak da çok zamanınızı almayacak bir tatlıdır. Ülke olarak yeme içme noktasında çok başarılı bir ülkeyiz, Türkiye mutfağı genel olarak dünyanın bildiği bir konudur. Gaziantep gibi şehirlerimiz dünya mutfağı içinde zirveye çıkmış ve bizlere o gururu yaşatmışlardır. Bu kadar güzel yemeklerin olduğu bir ülkede yemek yapmak doğuştan gelen bir yetenektir, bu yetenek sizlerde de var olduğundan emin olabilirsiniz. Peki, sütlaç nasıl yapılır? Hangi malzemeler gerekiyor?

Sütlaç nasıl yapılır?

2 bardak pirinç

1 bardak şeker

4 bardak su

1 litre süt

Sütlaç yapımı zor olmasa da kendiliğinden olan bir tatlı değildir. Yemek yaparken en önemli noktalardan bir tanesi malzeme seçimidir. Malzemelerden iyi olanları seçtiğiniz takdirde ne yemek yaparsanız ve ya tatlı daha güzel bir tat verecektir. Sütlaç içinde köy sütü ile hazır süt arasında fark edilebilecek bir tat farkı olacaktır. Sizler ulaşamadığınız takdirde hazır süt de sütlaç yapımında kullanılabilir.

Sütlaç yapımında ilk yapacağımız iş pirinçler olacaktır, pirinçleri güzelce yıkadıktan sonra tencere içine koyalım. Bu aşama ile de tatlı yapımına başlamış olalım.

Tencereye pirinçleri koyduktan sonra suyu ekleyin ve pirinçler suyu çekene kadar pişirin.

Pirinçler suyunu çektikten sonra sütü tencereye ekleyin, biraz karıştırdıktan sonra kaynamasını bekleyin.

Bir bardak pirinç unu ile tencereden aldığınız sıcak sütü karıştırın, sonrasında bu karışımı da tencereye ekleyip karıştırmaya devam edin.

Toz şekeri karışıma ekleyin ve 10 dakika karıştırarak pişirin. Tatlımız hazır olduktan sonra kâselere koyun ve kendini bulana kadar bekleyin.

Sütlaç yapımı çok kolay laması bir tarafa dikkat ederek yapmanız gereken tatlılar arasında yer alır. Yapım aşaması hızlı be karışık gelebilir ama acele etmeden yapmanızı tavsiye ederiz. Dikkatli yapılan bir sütlaç da ilk defa da yapsanız kıvamı yakalarsınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları