Tarak Çeşitleri ve İsimleri Nelerdir?

0 47

Tarak çeşitleri ve isimleri. Saç fırçası ve taraklar saç taramak için kullanılır. Saçı dipten uca tararken saç derisinin ürettiği doğal olan yağın bütün saça eşit olarak dağılmasını sağlar. Saç diplerimizde oluşan bu doğal yağ saçlar için bir bariyer görevi görür ve saçı olası zararlardan korur. Bu yağ saçlar için bir nevi kalkandır. Saçlarınıza kullanacağınız diğer ürünler yanında saç fırçası ya da tarağınızı saçlarınızın sağlığı için oldukça önemlidir. Yanlış fırça veya tarak seçimi saçların zarar görmesine ve kırılmasına sebep olacaktır. Doğru bir saç fırçası veya doğru tarak seçimi saç sağlığı için önemli bir role sahiptir. Yanlış ve bilmeden yapılan saç fırçaları saçı çabuk kırar matlaşmasına ve yavaş uzamasına sebep olur. Burada önemli olan kısım saçınızı tanımaktır. Saçınızı tanıyıp doğru tarak ve fırça seçiminden sonra sizi daha parlak ve sağlıklı saçlar bekliyor.

Tarak Çeşitleri ve İsimleri Nelerdir?

  • Kürek saç fırçası (paddle hair brush)

Çok kişi tarafından tercih edilen kürek saç fırçası saçları kolay ve konforlu bir halde saçları ayırma da gösterdiği kabiliyet ile bilinir. Bu fırçanın düz ve geniş yüzeyi sadece düz yapılı saçlar için değil dalgalı ve kıvırcık saçlar içinde doğal şeklini bozmadan kullanılabilir. Son derece pürüzsüz sonuçlar verir. Kürek fırçaları kıl türlerine göre farklı maddelerden yapılıyor. Kalın telli saça sahip kişiler naylon ve sentetik gibi daha sağlam kıllara sahip fırçalar seçilmelidir.

  • Yuvarlak Saç Fırçası (round hairbrush)

Tipik şekilde yuvarlak yapılı fırçaların gövdesi fön makinesi ile kullanıldığında ısınan bir metal ile yapılmaktadır. Bu sayede saç kıvırmak ve dalgalandırmak daha da kolaylaşır. Eğer zayıf saç uçlarına sahip iseniz metal gövdeli fırçadan çok karışık bir kıl ya da doğal yaban domuzu kıllarından yapılmış daha nazik metal olmayan fırçalar kullanabilirsiniz. Yuvarlak fırçalar da kıl seçeneği fazla olduğu gibi boy seçeneği de vardır. Bu fırçalarda boyut seçerken saçınızın uzunluğuna ve oluşturmak istediğiniz dalga boyuna göre seçim yapın. Yuvarlak fırça saça hacim vermek ve şekil oluşturmak için idealdir.

  • Kabartıcı saç fırçası (teasing hairbrush)

Kabartıcı saç fırçaları kullanmak saç köklerini kabartır. Saçı dolgun gösterir ve saçta yapılacak at kuyruğu ve benzeri şekiller için saçı kabartır ve tabanda dolgu oluşturmayı sağlar. Saç yapınız ince ve kırılgan ise bu fırçadan uzak durmalısınız. Ayrıca bu işlem saçınızı kırabileceğinden çok fazla kabartmamalısınız.

  • Geniş dişli tarak (wide tooth comb)

Islak saç dipleri kırılmaya en müsait saçlardır. Saç ıslakken kullanılması gereken fırça geniş dişli bir fırçadır. Bu fırça saçları kolayca açar ve güvenli bir şekilde çözer. Eğer saçlarınızı gece yıkamışsanız ıslak saçınızı başından saç uçlarına doğru tarayın ve gevşek bir topuz yaparak yatın.

  • Doğal kıllı fırça

Parıldayan Hollywood dalgaları için doğal kıllı fırçalar birebirdir. Dışarıdan pek yumuşak gözükmese de ince saç tipine sahip olanlar için uygun şekilde tasarlanmıştır.

  • Saç krepe fırçası

Örgü yapmak ve krepe atmak istediğinizde tercih etmeniz gereken taraktır.

Sönük ve hacimsiz saçlara sahipseniz ahşap saplı geniş aralıklı ve sert kıllı bir fırça kullanmanız saçlarınızı daha hacimli gösterecek ve kabartacaktır. Kıvırcık ve kabarık saç tipine sahipseniz fırça yerine geniş aralığa sahip ya da plastik taraklar tercih etmelisiniz. Tahta bir fırça tercih ederseniz saçınız daha az elektriklenecek. Dümdüz saçlara sahipseniz her türlü fırçayı kullanabilirsiniz ama tahta bir fırça elektriklenmeyi önleyecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları