Tas Kebabı En Kolay Nasıl Yapılır?

0 31

Tas kebabı en kolay nasıl yapılır? Ülkemiz yemek konusunda dünyanın iddialı ülkelerinden bir tanesidir, dünya mutfağı denince birçok Türk yemeği bunun içine girer. Özellikle Gaziantep gibi şehirlerimiz dünyanın en zengin mutfağı seçilerek yemek konusunda ki iddiamızı bir kez daha kanıtladı. Türkiye’de yemek denince akla ilk gelen etli yemeklerdir,  tas kebabı da bu yemeklerden bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Tas kebabı yöresel bir yemek olmakla birlikte Türkiye’nin her yerinde yapılan lezzeti çok üst olan bir yemektir. Yapılışı da insanların düşündüğü kadar zor değildir, tas kebabı çok fazla malzeme kullanmadan yapılabilecek ve mutfaklarımızdan sofralara ana yemek olarak geçebilecek bir yemektir.

Tas kebabı malzemeleri

Yarım kilo kuşbaşı

1 tane soğan

2tane patates

Kekik

Karabiber

Tuz

1 tane havuç

2 kaşık salça

2 kaşık tereyağı

Malzemeler bir yemek için en önemli yapı taşlarıdır; eksik kullandığınız zaman aynı tadı alma konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Yemek yaparken malzeme orantısını kişi sayısına göre belirleyin. Yemeğimiz6 kişilik bir sofraya göre belirlenmiş malzemelerden oluşur. Aynı zamanda baharat konusu miktar belirtilmeden verilmiştir. Sizler baharatı isteğe göre koyabilirsiniz.

Tas kebabı nasıl yapılır?

Yemeğimize başlarken ilk aşamada tereyağını tencere içinde eriterek başlamanız gerekiyor. İkinci aşama olarak eriyen tereyağına etleri koyun et suyunu çekene kadar kavurma işlemini devam ettirin.

Bu iki aşamadan sonra soğanları yemeklik bir hale getirin ve yemeğe ekleyin, etlerle beraber soğanlar solana kadar kavurun.

Sırada salçayı ekleme geliyor, bu aşamada salçaları ekleyip sıcak suyu yemeğe ilave ederek devam edebilirsiniz.

Yemeğimize havuçları ve patatesleri küpler halinde doğrayıp ekleyerek devam edelim. Yemeğimiz kıvam almaya başladı.

Şimdi pişirme aşamasına geçelim, baharatları bu aşamada ilave ettikten sonra ateşi kısık hale getirin. Yemeğin durumuna göre ortalama 30 dakika sürecek şekilde yemeği pişirin. Yemeğimiz 30 dakika piştikten sonra hazır olacaktır. Servis zamanını çok iyi ayarlayın, tas kebabı sıcak servis edilen bir yemek olarak öne çıkar. Misafirler gelmeden hemen önce ocaktan alırsanız yemek lezzetini koruyup kıvamında bir servis gerçekleştirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları