Tavada Kalburabastı Nasıl Yapılır?

0 34

Türkiye yöresel ve gelenekçi bir ülkedir, bunu son dönemde çok görmesek te yemeklerde bu gelenekçilik yöresellik halen devam ediyor. Bu yüzden ülkemizde birçok yemek ve tatlı çeşidi vardır, birçok ülkede yemekler ülkeye özel yapılır. Bizim ülkemiz ise tarihinden ve ya başka nedenlerden dolayı daha yöresel bir ülkedir. Bölgeden bölgeye hatta ilden ile yapılan yemekler bile birbirini tutmayabilir. Her yöremizde farklı lezzetler olsa da Türk mutfağı deyince hepsinin karışımı akıllara gelir. Kalburabastı tatlısı yöresel bir yemek olmakla birlikte Türk mutfağının önde gelen vazgeçilmez tatlıları arasında yer alır. Bu tatlımızın ismi biraz garip olsa da lezzet bakımından çok üst düzey olduğu kesindir. Tavada kalburabastı nasıl yapılır?

Tavada kalburabastı nasıl yapılır?

Kalbura bastı tatlısı malzemeleri

1 kaşık yoğurt

1 paket vanilya

1 tane yumurta

300 gram tereyağı

1 bardak yağ

1 bardak kadar süt

1 kâse ceviz içi

4 bardak un

4 bardak şeker

5 bardak su

Birkaç damla limon

1 paket kabartma tozu

Kalburabastı tatlısı lezzetli bir tatlıdır, bu tatlıyı lezzetli yapan kullanılan malzemelerdir. Sizlerin yapış tarzı da çok önemlidir ama malzemeleri kıvamında kullanmadığınız sürece tadı tam olarak yakalayamazsınız. Kalburabastı tatlısında bizim verdiğimiz tarif 6-8 kişilik bir tariftir. Sizlerin gelen misafirleri onların sayısına göre tarifte kullanılacak malzeme sayısı değişir. Sizler sayıya göre durumu eşitleyin ve ona göre malzemeyi kullanın.

Kalburabastı tatlısı nasıl yapılır?

Tatlıya ilk aşama olan şerbet aşamasından başlayalım. Şerbetimizi kaynatarak tatlıya başlayalım.

İkinci aşamada tereyağımızı eriterek devam edelim. Bu aşama ile ikinci aşamayı da yapmış olduk.

  1. aşama da biraz dikkat edelim, önce tereyağımızı koyalım ve arkasından sırası ile sıvı yağ, yumurta, süt, yoğurt, kabartma tozu, vanilya bu malzemeleri bir kaba aldıktan sonra yapacağımız iş az az un katarak yoğurmaktır.

Hamur kendine geldikten sonra bezeler haline getirelim. Bezeleri içini ceviz ile dolduralım ve ya sizlere kalmış şekilde fındık ile doldurun.

Tavada ısıttıktan yani pişirdikten sonra yine fırına koyup biraz pişirelim. Pişen tatlının üzerine önceden ısıttığımız soğuk şerbetimizi dökelim; Bu şekilde tatlımız yemeye hazırdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları