Uyku Düzeni Nasıl Düzelir?

0 24

Uyku düzeni nasıl düzelir? İnsan vücudu, çok gelişmiş bir yapıda yaratılmış olsa da yine de makine değildir. Belirli ve düzenli ihtiyaçları olacaktır, bu ihtiyaçlar yerine gelmediği sürece vücut işlemleri kaybetmeye başlar. İhtiyaçlar içinde en çok öne çıkanı beslenme olarak bilinir, yaşamın devamlılığı için beslenme ihtiyacının düzenli bir şekilde giderilmesi gerekir. Uyku da yaşamın devam etmesi için gerekli yaşam fonksiyonları içinde yer alır, uykusuzluğa belirli bir süre dayanabilirsiniz. İnsanlar sürekli uykusuz kalırlarsa hayali varlıklar görmeye yani normal olmayan davranışlara dönerler. Peki, uykusuzluktan nasıl kurtulacağız? Bazı insanlar uyku düzenini şaşırır ve geceleri uyuyamaz bir hale gelir bu durumun çaresi nedir?

Uyku Düzeni Nasıl Düzelir?

Uyku sorununun birkaç çaresi vardır; bu durumları sizlere anlattıktan sonra daha kolay uyku çekeceğiniz günler gelecek.

Stresten uzak durun

Stres her türlü hastalığın başlama sebebi olarak bilinir, u hastalıklar içinde uykusuzluk yani normal uyuyamam da gelir. İnsanlar bir konuda fazla düşünmeye başlarsa o zaman stres oluşur ve kaygılar yaşam fonksiyonlarının önüne geçer, bu da yaşamı alt üst edecektir. Bu yüzden düzenli uyumak için ilk yapılacak iş stresten uzak durmak olacaktır.

Düzenli beslenme

Yediğimiz besinler hayatımızı uykusuzluğa yol açacak kadar etkiler, insanların belirli beslenme programlarına ayak uydurmaları gerekir. Bu yüzden akşam yatmadan yemek yenmesi, tatlı vb. besinlerden faydalanması uyku düzeninde bozukluğa yol açar.

Spor yapın

Düzenli bir şekilde uyku uyumakta zorlanan kişilere verilebilecek en büyük öneri, düzenli spor yapmaktır. Vücut yorucu olmayan işlerde çalışıyorsa ve ya günde sürekli hareket kısıtlılığı ile baş başa kalıyorsa belirli bir süre sonra uykularda bozulma olacaktır. Yorulan bir vücut belli bir süre sonra siz isteseniz de istemeseniz de uykuya dalma konusunda harekete geçer. Vücut yarın yapacağı işleri bildiği için uyuma reaksiyonunu gösterecektir.

Güzel hayaller kurun

Bilimin uyku konusunda bizlere söylediği bir durum değil ama statiksel olarak kanıtlanmış bir durum, uyku bozukluğunda başta da söylediğimiz gibi stres çok ön plana çıkar. Strese bağlı olarak uyuyamam durumu ortaya çıkmasın diye uyumadan isteklerinize bağlı hayaller kurarak masallar dinleyerek uyumayı deneyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemap - Cilt Bakım Sırları